ZÁCHRANNÁ STANICE VEVEREK - veverčí deníček

3. srpna 2012 v 17:43 | Lumpík
Z nedostatku času pro přidávání veverčích fotek a příběhů našich malých nalezenečků jsem předala "péči" o tyto stránky kamarádce. Jelikož ale nastaly určité problémy a zmatky, veškerá data za rok 2012 jsem musela na čas stáhnout, dokud si nenajdu čas, vše projít a překontrolovat.
Musím upřímně říci, že jsem byla přímo šokována Vašemi ohlasy a dotazy, co se stalo s celým obsahem za rok 2012.
Jsem moc ráda a velmi mě těší, že jsem mohla touto cestou rozšířit v České republice informace o veverkách a jejich životě (což svědčí i o množství prodání mých malých publikací o veverce obecné).
Tyto stránečky ale vznikly v podstatě náhodou - díky našemu nalezenému veveřáčkovi Lumpíčkovi a proto bych chtěla u toho také zůstat.
Z časových důvodů absolutně nestíhám psát o nalezených veverčatech, protože téměř za každým malým veveřátkem se skrývá zajímavý příběh.. ty se mi pak hromadí a hromadí a já marně čekám na dovolenou, kdy jsem si vyhradila celý den na úpravu a poslední zprávu na těchto stránečkách.
Se stovkami lidí, kteří nám velice pomáhají v oblasti záchrany veverek jsem denně v kontaktu na facebooku, kde kolují nejčerstvější fotky, příběhy, kde si navzájem radíme a podporujeme se v těžkých životních chvílích, které nás s veverkami a jejich vracením zpět do přírody spojují. Také našim sponzorům denně zasíláme nové informace, fotky a příběhy mláďat, která právě přišla k nám.
Bohužel je tato metoda "informací" na blogu velmi pomalá, velmi dlouho trvá, než se jakákoli fotka (kterou musím nejprve několikrát změnšit a několikrát vyzkoušet, zda je možné ji vůbec zveřejnit) vůbec zobrazí a když už se zobrazí, vůbec to není tam, kde bych si to přála.
Vzhledem k tomu, že kontakt na několik záchranných stanic veverek je na internetu okamžitě možné najít, vrátím sem několik dat z roku 2012 a z časových důvodů nebudu na těchto stránkách dále nic přidávat.
Pokud budete mít nějaké dotazy ohledně nalezeného veverčete, kontaktujte záchrannou stanici pro veverky nebo napište emai. Ráda Vám (jak mi to jen čas dovolí) odpovím.
Děkuji za pochopení a přeji Vám všem krásné léto a dovolenou!! Vl.PRVNÍ LETOŠNÍ NALEZENEČCI

Zima nás pomalu opouští a o pomoc se přihlásili první letošní nalezenečci a pacienti.

Přes zimu u nás sídlí několik veverek, které se k nám dostaly jako veverčata pozdě před zimou a už by se na tuhou zimu nestihly připravit, tak si užily krásné teplé pelíšky v blízkosti člověka a mohly si vychutnávat plnými doušky denně čerstvou potravu a stále plné mističky. Až budou delší a teplejší dny, přesunou se všichni do velikých výpustných voliér k lesu a po pár týdnech se vrátí zpět do přírody, jako silní, zdraví jedinci.

Letos se u nás také uchýlilo celekm 16 plšíků, kteří si ještě užívají zimní spánek.Zima je pro nás "veverkáře" období klidu a přípav, stavění nových výspustných voliér a informování veřejnosti.

Pořádáme různé semináře, chodíme do škol a školek a seznamujeme s nutností záchrany zvířat.

Bohužel tuto činnost vykonáváme všichni jako hobby, čili při zaměstnání nebo mateřské, tak jsme samozřejmě za všechny nové členy a za jakoukoli pomoc moc vděční!Všichni, kdo se podílíme na záchraně veverčat, neodmítneme samozřejmě pomoc ostatním zvířátkům, pro které není nikde jinde místo, takže se staráme také například o mláďata divokých králíčků a zajíců a malých plchů..

Právě letošní rok začal mláďaty zajíčků polních, kteří potřebují absolutně jiné mléko, než kterým se krmí veveřátka:Ve veverčím pelíšku se odhehrávají denně příběhy malých nalezenečků.. po té, co otevřou oči a oběví se navzájem, začínají se pomaličku pošťuchovat a olizovat, začínají sledovat, co ten druhý zrovna baští a nejkrásnější momentky jsou když můžete načíhnout do veverčí postýlky po krmení, když všechna veverčata s plnými bříšky spokojeně usnou:
Ve čtyřech týdnech otevřou veverčata oči a pak je možné denně sledovat jejich rychlé pokroky. Jakmile začínají pomaličku přecházet na pevnou stravu, začíná i období pro nás "pozorovatele" nejkrásnější.

Veverčata si spolu úžasně vyhrají, schovávají se jeden druhému, jukají na sebe, bafají na sebe za rohy, začínají svými maličkými zoubky ochutnávat první pevný oříšek a při tom všem vydávájí hrozně legrační kňouravé zvuky...a sledovat je při tom všem je opravdu ZÁŽITEK..


O tomto víkendu jsme otevřeli oči a nestačili se divit, jak je ten svět veliký:

Po každém nakrmení ale i mimo něho je nutné veverčeti se pomoci vyčůrat. Barva moči vypovídá mnoho o zdraví veverčete a pomáhá při léčení. Malá veverčata se zhruba do pěti týdnů věku nedokáží sama vyprázdnit a pokud nemají jejich matku, která se o ně stará, musí se i pečovatel postarat o čistotu a správné pravidelné vyměšování, bez kterého by mládě zahynulo na otravu organismu.

Malá veveřátka při vyměšování zavírají slastně oči a je na nich vidět (a někdy i slyšet) jak se jim při vyměšování náramně uleví:

Naši kočičí kamarádi, dohlížečiVíkendové překvapení ve veverčím krmítku

Při dnešním doplňování krmení nás všechny čekalo milé překvapení v podobě doslova "k prasknutí nacpaného" plšího samce, který se uvelebil přímo ve veverčím krmítku na stromě:


Víkend často znamená nějaké to"zvířecí dobrodrůžo".. Tentokrát jsme zachraňovali veverčata ze stromu na balkoně v 8. patře.,,

Maminka veverka se rozhodla, že je to ideální místo pro narození jejích potomků a denně za nimi šplhala do osmého patra po zdi.. Někdy se jí to nepovedlo a o patro se "přepočítala" a skončila u sousedů v obýváku..

Jelikož už ale veverčata otevřela oči a velmi nebezpečně balancovala na větvích stromečku v osmém patře, musela se mláďata i s matkou odchytit a umístit v jejich novém "dočasném" domově v prostorné voliéře.

Vzhledem k té výšce jsme měli opravdu strach pro jakýkoli velký manévr, aby se veverčata nepolekala a v šoku nepopadala dolů.. Dole stála sice pomoc s roztaženou sítí, ale takové situaci jsme se chtěli za každou cenu vyhnout.

Naštěstí měl přítel Martin dobrou a tichou taktiku, celý strom obalil ochrannou sítí a tak jsme jedno veveřátko po druhém pomaličku pochytali a umístili do teplých boxů:


Přesto, že se snažíme specializovat na veverky, neodmítli jsme pomoc ani malému páru liščátek, která by jinak byla odsouzena na smrt, protože jejich matku přejelo auto a žádná jiná záchranná stanice se jich nechtěla ujmout.

Zatímco zdravá veveřátka dokážeme připravit na návrat do přírody, ve které jsou potom schopna sama přežít, najít si své teritorium a postavit svá hnízda, u lišek nic takového možné není. Pro liščata musíme najít trvalý domov u člověka, protože vrátit je zpět do lesů, není bohužel možné...

Naštěstí to vypadá, že jsme pro malé sestřičky našli trvalé místo u rodiny Sklenářových, žijící na Šumavě. Už jedno lišče mají a zdárně se starají o naše vypuštěné veverky a zásobují nás spoustou překrásných fotek z jejich života a sami zachránili, uzdravili a zpět do přírody vrátili už celekm 12 srnčat. Při zveřejnění prosby o nový domov na mém facebooku se sami přihlásili a tak se k nim kromě několika našich veverek budou stěhovat i obě liščí holčičky.

Nezbývá, než tedy malým slečinkám popřát hodně štěstí v novém domově!


...bílý ocásek?
Často se nám stane, že se k nám dostane veverče, které má bílou pacičku nebo ocásek (jinak mají veverky vždy bílé pouze bříško).

Ve velkoměstech - v parcích je tento jev čím dál častější. V Havlíčkově Brodě, odkud pocházím nám paní Fialová pravidelně zasílá fotky veverek, které jsou strakaté (hnědá s bílou) a i černé, s kompletně bílým ocasem a bílými rukavičkami.

Ani v letošním roce tomu není jinak. Dostalo se k nám již v pořadí šesté mládě s částečně bílým ocáskem.

Raritou je ale sameček překrásné pískové barvy, kterého zdobí od poloviny bílá část ocásku.

Všichni mu tu říkáme "Blonďáček". A souběžně s ním, i když zcelá jiného místa a o pár dní starší, se k nám dostal sameček, který má také částečně bílý ocásek a oproti jiným veverčatům neskutečně kulatou hlavičku..


Cestování

Když jsou nalezená veverčata opravdu doslova "na druhém konci republiky", snažíme se je prostřednictvím hodných lidí dostat co nejrychleji do naší blízkosti. Tak to bylo i u čtyř veverčat, kdy nás paní Vladyková kontaktovala a mláďata se velice rychou cestou dostala z Brandýsa vlakem do Prahy, odtamtud je vyzvedl náš známý Radek Beránek, který mláďata zavodnil a dodal jim potřebné živiny pro další cestu - z Prahy k nám na Vysočinu, kdy cestovali spolujízdou s panem a paní Zounkovou, kteří se nám přihlásili na facebooku.

Dokonalá souhra náhod a okolností dopomohla k tomu, že se mláďata v pořádku dostala k nám a nyní už se těší pevnému zdraví a váze kolem 60g.


íky záchraně veverek, kterou při svém zaměstnání (ale jak to tak bývá už také přímo v zaměstnání) vykonáváme, jsme poznali spoustu moc úžasných lidí, se kterými jsme nadále v kontaktu a od kterých dostávám jak emailem, tak i na facebook spoustu fotek s veverkami a také čerstvé zprávy, fotky a videa o veverkách, které jsme společně v jejich lokalitě lesů, vrátili do přírody.

Tito "zvířátkomilové" nám také moc pomáhají při výrobě domečků a krmítek pro veverky, výpustných voliér,protože jejich pořízení je pro nás velmi nákladné.

Chtěla bych jim všem touto cestou ze srdce moc poděkovat, protože bez jejich pomoci by naše činnost nebyla možná.

Vytvořili jsme společně velký okruh "veverkářů", který se (díky Bohu!!) stále rozrůstá a proto mezi námi kolují i moc zajímavé a veselé veverčí fotky na rozveselení.

Ty nejčerstvější právě přikládám:

KDYŽ VYRAZÍ VEVERKY NA VÝLET:

HÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉJ ČÍŠNÍKU, OBJEDNÁVÁM ČTYŘI VLAŠÁKY!!!
Protože se k nám dostávají mláďata ve velmi zuboženém stavu, postupem času jsme si vytvořili opravdu pevný seznam jedinečných léků pro veverky, které rychle zabírají a veverky na ně dobře reagují.

Mezi ně patří i homeopatika, která jsou u takto malých hlodavců neskonale účinná.

V posledních dnech jsme všichni velice nadšeni z vitaminového a minerálního preparátu uměle krmené veverky.

U nemocných veverčat vrací velmi rychle sílu a vitalitu, zbavuje mláďata zažívacích problémů a dodává jim potřebné vitamíny, minerály a vlákninu, vše na zcela přírodní bázi (rakouský bio-výrobek).

Malým veverčatům jsme ze začátku skepticky přidávali trošku do mléka, ale nyní už vidíme jednoznačný účinek a díky velmi sladké chuti javorového sirupu, který je v prášku obsažen, dostávají veverčata prášek jen tak na lžičce a všichni naši pacienti ho doslova "vyluxují" ze lžičky..

I starší nemocné veverky se na tuto pochutinu vrhly s nadšením a tak jsme mohli po několika dnech zaznamenat krásnou lesklou srst namísto olínalých míst v kožíšku, větší chuť k jídlu u nemocných mláďat a lepší a rychlejší hojení ran.

Děkujem moc paní Evě Koblížkové, která nás na tento jedinečný přípravek dovedla!!!!A další papání pro dospělé gurmány:


MALÝ ZÁZRAK
Tak by se nechalo nazvat přežití dvou malých novorozených veveřátek, teprve několik dní staré veverčí slečinky Barušky a Barborky, ještě se zbytkem pupeční šňůry. Jsou to nejmladší členové ze všech nalezených veverčat v letošním roce a nikdo jsme moc nedoufal, že malé slečinky přežijí, protože se k nám dostala opravdu na hranici života a smrti (podchlazení). Ale malá Baruška a Barborka bojovaly o život, co jim síly stačily a tak už se dnes (po třech a půl týdnech boje) nebojím říci, že mají vyhráno! DNES MALÉ PRINCEZNY OTEVŘELY OČI, což znamená podle zpětného dopočítání, že se k nám dostala ve věku pouhých 3 dní!!!
Díky jejich až dojemné síle žít jsme nelenili a i v noci každou druhou hodinu vstávali a krmili. Největší odměnou nám byly malé a pravidelné přírůstky na váze a hlavně sledování, jak se malé veverče vyvíjí, jak se mu oddělují prsty od sebe, jak mu rostou drápky, jak se na růžové slaboulinké kůži oběvují první známky srsti...
.. a po dvou týdnech je konečně také vidět, jakou barvu si malé bojovnice po zbytek svého života ponesou..Hnědá se zlatým lemováním bříška, černým ocáskem a běloučkým bříškem..
Nyní je oběma holčičkám přesně čtvrtý týden..Čtyřtýdenní mládě v porovnání s dvoutýdenním:


Všichni jsme moc rádi, že je konečně i v České republice dostupné veverčí mléko a hlavně můžeme konečně objednat i mlezivo (první husté mléko plné obranných látek a výživy pro novorozené veverče) a že je tak možné zachránit a "vykrmit" i opravdu novorozené veverčí cvrčky, které jsou ve vývoji i vitalitě naprosto shodné s veverčaty nalezenými v pozdějším věku a je bez problémů možné vrátit je zpět do přírody!
Toto je veverčí mlezivo, které se od veverčího mléka liší hlavně složením, ale také vůní a nazlátlou barvou (mléko je barvy bílé):


A díky kvalitnímu mléku a kvalitnímu krmení a péči dokážeme zachránit život i takovýmto veverčím miminečkům, které jsme přijali minulou středu (mimochodem všechno jsou to opět holčičky):


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Krizkova Jirina Krizkova Jirina | E-mail | 28. srpna 2012 v 18:34 | Reagovat

Dobry den,mam zajem o vami nabizenou Knihu o veverkach.Muzete mi prosim sdelit,zda ji muzete poslat co nejdrive na dobirku.Dekuji Krizkova

2 valin valin | Web | 22. října 2012 v 11:06 | Reagovat

To je úžasný, a to i ty malinkatý miminečka, až vyrostou díky vaší péči se mohou potom zařadit do života v přírodě?
Já jsem měla 3x po sobě malinkatý ježky, vždycky jsem je slavnostně vypustila na jaře do přírody a doufám, že přežili.

3 Serkan Serkan | E-mail | Web | 27. června 2013 v 19:10 | Reagovat

Podobnfd kabe1t jsem si poředdila letos take9, s hnědfdm pe1skem, a v kombinaci s černfdmi hladkfdmi koženfdmi holednkami se v něm cedtedm skvěle - kutovilvanfd městskfd military styl přesně vyjadřuje moje rozpoložened. Jen ty doplňky už mi k tomu přijdou moc tvrde9 - stylově i barvou.

4 martin martin | E-mail | 3. listopadu 2013 v 18:42 | Reagovat

jak se jmenuje ten zázračný vitaminový bio preparát prosím o info na email   děkuji

5 marquez marquez | Web | 27. září 2016 v 21:01 | Reagovat

půjčky ihned pro nezaměstnané nonstop O_O

6 Larryteats Larryteats | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 20:40 | Reagovat

join the new social <a href=http://onlinecasinos-x.com>casino</a> guide

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama