ZÁCHRANNÁ STANICE VEVEREK - veverčí deníček

12. června 2011 v 11:20 | Lumpík |  Záchranná stanice veverek
MALÁ STATISTIKA
K dnešnímu červnovému dni bylo přijato do naší záchranné stanice již celkem 118 veveřích nalezenců.
Barevně převládají letos veverčata všech odstínů rezavé barvy, hnědých a černých je mnohem méně než v loňském roce.
A co se pohlaví týče, vedou zatím veveří holčičky.
Nejmladší veveřátka, co jsme v letošním roce přijali, byli pětidenní čtyřčata, která k nám přišla hned začátkem května a zatím nejzajímavější barevná variace nalezených veveřátek se oběvila před třemi týdny. Jde o veverčata s koncem bílého ocásku a šedomodrým tělíčkem (viz fotografie).
Většina veverčat se k nám dostane podchlazených a dehydrovaných, některá mají rány od predátorů, kteří je napadli, resp. jejich hnízdo, další veverčátka přijdou se zlomeninami, abscesy a různými vnitřními zraněními, kde je nutné vždy okamžitě jednat a udělat na vetrinární klinice různá vyšetření.
V současné době máme v záchranné stanici 58 veverčat, která se díky jejich trvalým zraněním (částečné ochrnutí, slepota, hluchota, koordinační problémy, záchvaty..)nemohou již nikdy vrátit do přírody.
U některých veverčat je to opravdu NIKDY a mohou si tak celý život užívat komfortu v naší stanici spojeného s velikými voliérami a stále plnými mističkami a pravidelným veterinárním ošetřením, které zajistí většině veverek poklidné a bezbolestné veselé žití po poku hodných lidí, které veverky opravdu milují a pečlivě a vzorně se o ně starají.
K těm nejzajímavějším případům, o kterých bych se v tomto měsící chtěla krátce zmínit, a které nám udělaly velikou radost, přesto, ženepatří mezi nalezence ale narodily se všichni naší veverušce Lilly u nás doma, jsou naši malí burunduci:

K prvním zuboženým nalezenečkům měsíce června patří dvojice nepříbuzných vevečat z Tábora a Liberce
samička "Skippy" a sameček "Cvaldík". Přesto, že jsme pracovně v Německu, velmi často nás kontaktují zouvalí lidé z Čech s nalezeným veverčetem, kteří už kontaktovali "záchrannou stanici veverek v Čechách", ale ta si pro veverče odmítla přijet, protože je to hodně km a protože se to kvůli jednomu zvířeti prostě nevyplatí..
Ještě, že máme spoustu přátel, kteří nekoukají jen na prachy a mají srdce na tom správném místě a jsou schopni se v takových situacích o mládě postarat a předat nám ho, jak tomu bylo i v případě těchto dvou sirotečků:


Koncem května se k nám také dostala čtveřice mláďat - nejprve dva bráškové, sameček "Lupí" s bráškou "Bennym" a o necelý týden později dvě další veverčata, která společně absolutně předčila všechna veverčata doposud přijatá, svou naprosto ojedinělou barvou a všichni jsme hrozně zvědaví, jak budou zbarveni, až vyrostou:Již čtvrtý den jsou dnes u nás rezaví sourozenci, kteří byli nalezeni při pádu starého stromu, který se zřítil při víkendové bouřce a silném větru přímo na garáže a silnici.
Při jeho odklízení byla nalezena již v kritickém stavu a velmi podchlazená a částečně už apatická čtyři veverčata.
Dvě z veverčat byla k tomu ještě velmi vážně zraněna, měla dýchací cesty plné krve a i při velmi rychlém jednání a ošetření se nám jednoho malého veveřího kluka již nepodařilo zachránit.. Zemřel asi půl hodiny po převozu k nám.
U takto malých, ještě slepých veverčat je velmi obtížné určit vnitřní zranění, která jsou po pádu z takovéto výšky na tvrdý beton velmi častá a u takto malých zvířátek je operativně nelze odstranit.
Může dojít k natržení nebo celému utržení některého z vnitřních orgánů a následnému vnitřnímu krvácení, vážnému poranění hlavy a silnému otřesu mozku...
I přes veškerou naši snahu takto zraněnému mláděti již nedokážeme pomoci a nezbývá, než ho nechat v teple, klidu a blízkosti jeho sourozenců.. navždy odejít..
Přesto, že se nám další tři sourozenečky (jednoho brášku a dvě sestřičky) snad podaří zachránit, smrt veverčete je vždycky velmi smutná a všechny nás velmi zasáhne a náladu u nás dokáže proměnit na bod mrazu..
Zatím co tři zlatá veverčata bojují o život plnými silami, my víme, že jedno schází a že už nebude dál baštit mléko a přibývat na váze a že ho nikdy nikdo neuvidí, jak se mu poprvé otevřou oči..


A naše domácí veverka Bessinka, ke které přibyl ještě retardovaný černý Čertík nám opravdu vypomáhá, kde to jen jde. Při každém krmení malé ratolesti přihlíží a snaží se těm nejhorším případům nahradit teplo matky.
S většími veverčaty řádí ve voliérách, napomíná je, vychovává, učí konzumovat dary z přírody a někdy je určitě ráda, když veveří ratolest, co by dospívající jedinci opustí naše voliéry a stěhují se do ohromných vypouštěcích voliér v blízkosti lesů..


Ale někdy je toho všeho i na Bessinku moc a po honičkách a hraní s neúnavnými veverčaty se ráda přiběhne ochladit na studenou podlahu v chodbě, kde se rozplácne jako placička, aby každý centimert jejího "podvozku" mohla jak se patří zchladit a aby si "orazila" od veverčích ďáblíků:
Veveřáček Coockie, kterého jsme převzali předevčírem v Praze po mailové a telefonické dohodě s paní Kotěrovou, která se o něj vzorně postarala a zajistila malému nalezenci první pomoc. Veverče našla na svém balkoně a protože je čtenářkou těchto stránek, sedla hned k počítači a napsala nám:

A tyto fotografie jsem pořídila dnes ráno v rychlosti, protože na focení nám při tom všem frmolu opravdu nezbývá čas.
Rezavý sameček "Štístko" byl nalezený se svou černou sestřičkou "Bárou" v parku v Hradci Královém.
Nejprve byla nalezena pouze samička, ale když jsme si pro ní přijeli, celé okolí jsme prohledali a našli ještě malého schouleného veverčího kluka, který shodou šťastných i nešťastných okolností spadl ze stromu přímo do odpadkového koše..
Starat se a zachraňovat veverčata znamená být každou třetí až čtvrtou hodinu (dle věku veverčete, čím mladší veverče tím častější krmení)k dispozici s teplým veverčím mlékem a ukojit velký hlad malých chlupatých cvrčků a pomoci jim se vyčůrat, protože toho sami v tak malém věku ještě nejsou schopni..
Obecně máme takovou zkušenost, že čím horší je stav nalezeného veverčete při přichodu do záchranné stanice, tím lépe a rychleji přijme náhradní stravu a taková veverčata vesměs velmi dobře sají, předními pacičkami obejmou dudlík a pravidelnými pohyby ho masírují, jako by to bylo bříško jejich matky. Slastně při tom přivírají oči a vychutnávají si doušek po doušku a jsou vděčni za druhou šanci žít. Přesně tak tomu bylo i v případě "Báry", "Štístka" a dalších veverčat z našich veverčích jesliček:

Sportem ke zdraví... aneb veverčí kolo na běhání
Na trhu je řada kol pro hlodavce, ale většina z nich je bohužel velmi nebezpečných a vyrobených z naprosto nevhodných materiálů. Mnoho hlodavců se v těchto běhacích kolech vážně zranilo (zlomeniny, zraněný ocas nebo packa), některé jsou vyrobeny tak špatně, že se v nich zvířata i zabila.
Navíc sehnat absolutně bezpečné kolo na běhání nejen pro normální malé hlodavce, ale pro hlodavce větších rozměrů (veverka obecná, potkani, králíčci, morčata apod.) je velmi obtížné..
Až.....
Před několika dny jsme byli na návštěvě u starého pána (82), letitého chovatele veverek obecných, popelavých a královských, který tento problém vyřešil již před nějakými dvaceti lety a začal tato speciální bezpečná kola pro hlodavce všech rozměrů vyrábět na zakázku sám. Dokonce si i sestavil speciální mašiny, kterými vše vyrábí.
A tak jsme i my našim veverčím kamarádům několik takových "sportovních zpestření" zakoupili.
Kola jsou opravdu perfektně propracovaná, z žádného nebezpečného kovu! stabilní, velmi lehká a tichá a 100% bezpečná.
Byli jsme všichni zvědaví, co na to veverky řeknou, jestli se nebudou třeba bát.. Ale jejich reakcí jsme byli moc mile překvapeni.. Veverky si kola okamžitě zamilovaly a stály téměř "frontu" , aby mohly naplný plyn vyrazit.
Zatímco ještě jedna byla uvnitř, malá veverčata už čekala pod kolem, až se místo uvolní..
Chtěla bych jenom zdůraznit, že takovéto kolo na běhání je pouze příjemné zpestření voliéry a podpora dobré kondice vašeho zvířátka, NIKDY ALE NEMŮŽE NAHRADIT PROSTORNOU A PESTŘE VYBAVENOU VOLIÉRU!

Kola je možné vyrobit ve všech velikostech. Velká - pro velké hlodavce a menší pro - např. burunduky:

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 12. června 2011 v 11:54 | Reagovat

co čtu tyhle stránky, tak taky pečlivě koukám pod nohy a kolem, když jdu parkem do práce =)
ať se vám i letos daří =)
btw znáte prodejce z Fleru, Veverkal? Taky má záchrannou stanici =)

2 veverka-lumpik veverka-lumpik | 12. června 2011 v 12:19 | Reagovat

Pro Sussanah de Silva: stránky už jsem viděla, paní osobně neznám.

3 Ladis008 Ladis008 | 12. června 2011 v 21:09 | Reagovat

Jsme s manželkou již dlouho obdivovatelem Vašich stránek a máme od Vás i našeho burunduka Tobiho. Moc krásné příběhy, kouzelné fotky. Jsme moc rádi, že na světě jsou takoví lidé, jako vy, co nekoukají nalevo ani napravo, nezajímá je, co kdo říká a dělají to správné: zachraňují osiřelé životy kouzelných tvorečků. Moc Vám držíme pěsti a hlavně VYDRŽTE!

4 boro555 boro555 | 23. června 2011 v 10:59 | Reagovat

Překrásná veverčata. Máte úžasné fotky, které se jen tak nepoštěstí vidět.Toho mrtvého veverčete je mi moc líto, ale vím, že jste dělali maximum a tři další životy se vám podařilo zachránit. A to je přeci úžasné!Moc vás obdivuji, tiše závidím ty nádherné mazlíčky k zulíbání a přeji moc dalších sil z Podkrkonoší!

5 Burunduska Burunduska | E-mail | 29. června 2011 v 10:28 | Reagovat

Dobry den,
chtela jsem se zeptat, jestli bychom nemohli od vas prevzit samecka burunduka? Jiz mame doma samicku, je 1 rok stara.
Predem dekuji za odpoved.

6 veverka-lumpik veverka-lumpik | 30. června 2011 v 18:57 | Reagovat

Pro Burunduska:určitě ano, ale až budou zase mladé. Teď žádná burunďátka nemáme..

7 Amelie Amelie | Web | 2. srpna 2011 v 1:08 | Reagovat

to jsou úúžasné, nádherné fotky. Děkuji za prima reportáž.

8 Kristýna Kristýna | E-mail | 4. září 2011 v 14:15 | Reagovat

Dobrý den, chtěla bych vědět, kde bych si mohla od pána koupit to veliké kolo pro veverku? A kolik tak stojí? Budu ráda za kontakt na něj, děkuji moc a ať se mají veverčáci dobře :)

9 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 30. září 2011 v 15:01 | Reagovat

Veveřátka jsou takové malé myšky. Pěkné fotky, roztomilé veverky, je hezké, že se někdo o ně stará. :)

10 karin karin | 8. října 2011 v 16:51 | Reagovat

veverky jsou nejhezčí a nejroskošnější ♥♥♥♥♥

11 Marek Marek | E-mail | 29. listopadu 2011 v 16:58 | Reagovat

Skoda ze Vase stanica je tak daleho taku krasu ma clovek chut vidiet nazivo, prajem vela uspechov.

12 Matthias Matthias | E-mail | Web | 30. prosince 2011 v 23:19 | Reagovat

WOW ta jedna veverka má fakt zajímavou barvu kožichu, takovou žluto bílou :)

13 Libor Libor | E-mail | Web | 1. března 2012 v 9:29 | Reagovat

A hele, to je nařez

14 nikusin25 nikusin25 | 24. března 2012 v 21:03 | Reagovat

Ty jo veverku bych chtěla :-) jsou roztomilé :-)

15 ladyiblack ladyiblack | Web | 11. září 2012 v 17:34 | Reagovat

Velmi působivé...
(Jukněte na mou stránku :))

16 Jitka Dudková Jitka Dudková | E-mail | 26. listopadu 2014 v 21:37 | Reagovat

Prosim nevite kde by se dala sehnat kniha o veverkách na udaný email mi nikdo nereaguje
Dekuji Dudková

17 nides nides | Web | 19. června 2015 v 0:20 | Reagovat

půjčka do výplaty opava :-!

18 jiří krejčí jiří krejčí | E-mail | 17. dubna 2016 v 20:17 | Reagovat

Dobrý den chtěl bych se taky postarat a odchovat veverku.Jako malí kluk jsem jí měl ochočenou.Nevíte kde se dají sehnat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama