ZÁCHRANNÁ STANICE VEVEREK - veverčí deníček

5. dubna 2011 v 18:25 | Lumpík |  Záchranná stanice veverek
Začátek dubna znamená probouzení přírody a k tomu samozřejmě patří mláďátka. A u nás jsou to jak jinak než mláďátka veveří.
Přes zimu jsme si pěkně odpočinuli a měli čas na stavění a zvelebování voliér a přípravu vypouštěcích míst a nyní je pomaličku na čase, dát se zase do práce..
Našimi prvními veverčími caparty se v tomto roce stala kupodivu mláďátka veverky pruhované, v Čechách zvané burunduk.
Zhruba před týdnem se nám ozvali chovatelé burunduka - samičky, a prosili o pomoc s opuštěnými veverčaty. Jejich matku nalezli mrtvou a o takto maličká mláďata se nedokázali sami postarat. Slovo dalo slovo a tak se veveřátka co nejrychleji stěhovala 80km k nám, kde jsme si je na poloviční cestě převzali a rychle doplnili jejich chybějící tekutiny, zabalili do našeho zateplovacího boxu a uháněli zpět k domovu. Již během cesty jsem nahlédla na jejich pohlaví a obě bílé veverušky jsou slečny, zatím co přírodně zbarvení sourozenci se můžou pochlubit pohlavím opačným..
Naštěstí nás rodina kontaktovala velmi brzy a nesnažila se veverčata nijak "napájet" , jak tomu je v mnoha případech, kdy se lidé ve snaze mláďátku pomoci dopouští vážných stravovacích chyb, které již velmi často nelze napravit.
Burunduci "najeli" na nové veverčí mlíčko bez problému a je radost sledovat, jak přibírají na váze.
Oproti veverkám obecným tato mláďátka nebudou vypuštěná do volné přírody ale zůstanou ve voliérách a blízkosti člověka, který se o ně bude do konce jejich života, což je u těchto zvířátek až deset let, pečlivě starat:

Jak to tak bývá, porody veverek bývají ve velmi úzce spjatém časovém období, takže v tu dobu, kdy jsme přijali naše pruhované nalezence, kteří se narodili o pár desítek km dál, měla i naše burundučka Lilly také přírůstek, který se shodou okolností narodil téměř ve stejném čase a ve stejném počtu, zato ale v trošku jiném barevném složení. Tři veverušky si hrdě ponesou pruhované zbarvení po Lilly a bílá princezna bude zdobit svět svou bílou barvou po tatínkovi Barnimu:


Protože tento vrh je první, kdy se může náš tak mladičký sameček pochlubit otcovskou rolí, museli jsme se pochlubit moc milé chovatelce veverek, od které našeho Barniho máme. Už když jsme si pro něho byli, fascinoval nás krásný přístup paní chovatelky C., která chová všechny možné druhy veverek a vyjeli jsme na krátkou víkendovou návštěvu.
Ani ona se zrovna nenudí a mláďátek má neustále plné ruce, o čemž svěčí i toto kratinké video její "ratolesti":
A když už jsme si tak mysleli, že by to mohl být poklidný duben a poklidný začátek nového roku a příchodu veverčat, probudil nás telefonát ze záchranné stanice München, na jehož druhém konci nás zdravila naše kolegyně S. s jejím vždy stále dobře naladěným hláskem: "tak vám přeji krásné jaro a na cestě k vám jsou první dva veveří kluci"
Veveří kluky( se jménem ze seriálu "Lucie posrach ulice") FERDA a FERDA jsme převzali včera odpoledne a tím se pro tento týden uzvařel náš veveří počet..
Ferdu a Ferdu našla rodina při procházce parkem a tato jména jim dala jejich osmiletá dcera. Nejprve zavolali do útulku, co mají dělat a veverčata měla opravdu štěstí, protože pro ně velmi rychle přijela zvířecí záchranka, která je přivezla k nám. Díky velmi rychlým krokům nebyla veverčata ani podchlazená a zatím to vypadá, že nejsou ani nijak vážněji zraněná.
Každé nalezené veverče dostane vždy jméno, které mu může dát jeho nálezce. Pod tímto jménem je vedené v naší evidenci nalezených mláďat, kde má mnoho fotografií a záznamů o lécích a přírůstcích. Takovýto záznam se vede až do doby, kdy je veverka jako dospělý a silný jedinec ve specializovaných velikých voliérách zpět zdivočena a kdy se vrací řádně připravená zpět, odkud přišla. Do volné přírody.

Ferda a Ferda, kluci z pohádky:


Začátkem jara se nerodí pouze veverčata, ale i ostatní mláďata, ke kterým jsem KDYSI patřila i já.
I já jsem se narodila na jaře a přesto, že už nejsem zrovna "mláďátko" oslavu jsem si moc užila, protože jsem dostala
přesladké a převýborné veverčí nadělení, za které touto cestou ještě jednou MOC DĚKUJI!!!!!!!
Dorty byly opravdu mistrovský kousek a před takovým veledílem OPRAVDU SMEKÁM..Moc díky Ivčo!!!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jitulka70 Jitulka70 | 8. dubna 2011 v 17:19 | Reagovat

Teda to jsou super fotky! Jak veverčátek tak moc pěkný dorty. Ty musely ale být.Do další veverčí sezony vám přeji moc sil!!

2 Nadka Smetanová Nadka Smetanová | 10. dubna 2011 v 21:25 | Reagovat

Navštěvuji pravidelně vaše krásné stránky a moc jsem se těšila na jaro-na pokračování. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné si burunduka od vás vzít, až povyrostou. Hledáme bílého burunduka, pohlaví nerozhoduje. Kdyby jste měla ještě volné mládě, prosím, ozvěte se mi na mail: nady-sm1203@seznam.cz  Moc děkuji, budu se těšit a držíme vám moc s manželem a dětmi palečky, ať ten veverčí rok dobře zvládnete! Zdravíme z Ledečska

3 Amelie Amelie | Web | 2. srpna 2011 v 1:08 | Reagovat

Krásné fotky a úúžasný dortík.

4 karin karin | 8. října 2011 v 16:31 | Reagovat

hezký dort a hlavně veverky♥♥♥♥♥♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama