Příprava na zimu

3. října 2010 v 1:21 | Lumpíček |  Záchranná stanice veverek
Po kratší pauze, způsobené pracovním a veverčím vytížením se znovu hlásíme.. Moc děkujeme za maily, nebojte, nejsme nemocní, ani jsme nepřestali zachraňovat.. Moc vám všem děkujeme za krásné příspěvky, fotky, nápady a i veverčí vtipy!!!

Září a říjen jsou měsíce, kdy je možné naposledy vrátit do přírody zachráněná veverčata, která jsou natolik silná, aby se ještě dokázala adaptovat na zimu a postavila si svá hnízda. Během září jsme tak vrátili do lesů 68 krásných, silných veverek, které se dostaly do záchranné stanice  ve zbědovaném stavu, velmi často jako mláďátka dehydrovaná, v mnoha případech ještě slepá a holá.
Nejdramatičtější případ jsme zažili s šesti maximálně týden starými veverčaty, která byla nalezena po pádu stromu. Naštěstí se podařilo i tak maličké růžové drobečky dovést až do věku 14 týdnů, a i tato veverčí droboť se vrátila před dvěma týdny zpět do lesů jako silní, sebevědomí a zdraví jedinci.
Díky velmi dobře zpracovanému DVD o vypouštění a hlavně přípravě veverčat na vrácení do přírody (info z dřívějších zpráv) jsme změnili mnoho taktik a podle sledování vypuštěných mláďat zhruba od června si doufáme říci, že se všechna velmi rychle adaptovala, postavila si svá hnízda a vytvořila své nové domovy, svá nová teritoria. Nikdy by mě nenapadlo, jak důležité u veverek např. je, na kterou světovou stranu stromu přidělat hnízdo, jak přesně velké, jaký vchod, tvar a jak má vypadat její únikový vchod..
Všechna ta práce, vstávání v noci a pozorování, jak se mláďátka pomaličku vyvíjí a prosazují rozhodně stojí za to, když pak vidíte své oblíbené drobečky, jak jsou silní, hbití, mrštní, plni sil a jak se derou poznat volnost..
Je to opravdu krásný dojemný pocit...

Měsíc září pro nás ale znamenal také výrobu a instalaci neskutečných 195 domečků pro naše vypuštěné divochy. Víkendy jsme trávili s veverčími přáteli a dobrovolníky a vytvářeli a vyvěšovali na stromy zateplené domečky, vystlané speciálním teplým materiálem, který nenavlhá a dopřeje tak veveruškám teplo a bezpečí. K tomu také speciální veverčí krmítka, sestavená také dle návodů z nového DVD, aby se do krmítek nevkradli žádní ptáci ani myši a veverkám se tak ještě po mnoho a mnoho týdnů ulehčil přístup k potravě, na kterou jsou i ve volnosti tolik odkázané na lidskou pomoc.
a
a
Další velkou záhadou, kterou jsme s veterináři řešili bylo plísňové onemocnění veverek, spojené se silnou ztrátou srsti, zánětem očí a výtoku z nosu.
Tato choroba z ničeho nic vypukla u dvou veverek ve venkovní voliéře, které se již připravovaly na vypuštění. Během dvou týdnů jim uplně slezla srst a jejich tělo bylo pokryto bílými lupy. Jak se ukázalo, bylo toto onemocnění velice nakažlivé, protože během těchto dvou týdnů se spolehlivě nakazilo i 8 dalších veverek, které společně obývaly velikou voliéru a dvě ošetřovatelky, kterým se na rukou a břiše udělaly velké červené fleky..
Nakonec se za pomoci opravdu bezvadné týmové práce našich "hlodavčích" veterinářů podařilo najít kombinaci léků na toto nepříjemné spestření podzimu, ale pro nás to  znamenalo již divoké veverky odchytit z voliér, zavřít zpět do izolace a DENNĚ jim píchat injekce a podávat léky.. U takových veverek, které už jsou zcela odvyklé na lidi a dotyk je to někdy opravdu boj.. kde pomáhají pouze silné kožené rukavice a naprostý klíííídek..
A takto se projevovala nemoc v počátcích (holá místa se začínala oběvovat na bříšku, bocích a postupně přešla přes celé tělo až na hlavu, takže veverka byla celá holá a růžová) a tyto léky jsme museli dvakrát denně veverkám podávat:

a
a
a
Poděkováním od veverek nám za to byly silné kousance do rukavic a pár pořádně hlasitých veverčích nadávek...
....ale všem už se znovu vrací jejich pěkný lesklý kožíšek a dokonce i jejich krásné štětičky na uších.. Dvě veverušky, červená Jasmínka a tmavě hnědá Smilli už byli také vráceny zpět do obrovských lesních voliér, kde si užívají velkého rozběhu, trénují skoky a těší z krásného slunného počasí a mohou se zase pochlubit hustým třpytivým ocasem..

Měsíc ZÁŘÍ je také měsícem, kdy veverky mají už pěkně narostlé jejich tak kouzelné ŠTĚTIČKY NA UŠÍCH.
Mnoho lidí si špatně myslí, že veverky mají tyto štětičky po celý rok. To bych ale ráda uvedla na správnou cestu.. vůbec tomu totiž tak není.
Štětičky na uších mají veverky pouze jako překrásný doplněk k zimní srsti, spojené s krásným hustým kožíškem a kompletním ochlupacením paciček.
Zatím co v létě nemají veverky štětičky téměř nebo uplně žádné a jejich srst je jen lehká a většinou tmavá, na podzim se začnou připravovat na zimu a měnit hustotu i barvu osrstění.
Příkladem tomu je např. několik fotek naší Bessinky, které jsou pořízené od konce srpna do začátku října:
a


a
a

Podzimní čas je také hlavně spojen s krmením. V této době je kvalita krmení jedním z nejdůležitějším! Veverky potřebují krmení bohaté na živiny, minerály a právě nyní hlavně tuk. Celý den běhají a uklízejí a zahrabávají si oříšky na horší časy.
Zatímco veverka obecná je v této době velmi aktivní a stihne za den poschovávat několik desítek oříšků, většina burunduků se pomaličku ale jistě začíná připravovat na zimní spánek. Tak je tomu ale v přírodě, u veverek chovaných lidmi v zajetí a hlavně v bytě je nutné v tomto období stravu přilepšit o tuky a živočišné bílkoviny, velmi nutné je přidávat vitaminy a minerály (hlavně vápník s vit. D3), které pomáhají organismu vyrovnat se se změnami teplot a pomáhají veverkám při problémech s metabolickým procesem.
Situace s kvalitou krmení pro hlodavce se v České republice určitě hodně zlepšila, přesto je ale nemožné dostat běžné kvalitní výrobky (a především Bio-výrobky), které jsou tady v Německu lehce dostupné a hlavně opravdu levné.
Jsou to například speciální směsy pro veverky, které jsou už přímo namíchané a vyvážené, takže si bednu nebo pytel můžete lehce uschovat na půdě a do bytu vždy donést jen potřebné množství:
a
Vynikající potravou pro "voliérové veverky" jsou semena z borovice kanadské a sibiřské, které jsou pro veverky opravdovou pochoutkou a veverky tráví celé hodiny jejich "dolováním a vybíráním" a ke ktermým se voliérové veverky nemají šanci dostat:
a
a
Velmi dobrou součástí potravy veverek jsou již hotové granule, vyrobené přesně pro veverky. Ano, i to už není problém. Stejně jako psi a kočky mají své granule, dnes už se lehce koupí i granulky pro fretky, ježky ale právě i veverky...

Dříve, když byl Lumpíček nemocný jsem takovéto granule musela objednat až z USA z Colorada, kde mi byly jednou záchrannou stanicí veverek doporučeny. Mělo to být jediné krmení, které měl Lumpíček konzumovat... Už tehdy mi "rady" z USA přišly poněkud "pofidérní a "úzkoprsé" a ochota a komunikace amerických "kolegyň veverkomilů" opravdu hodně zamrzlá.
I po konsultaci léků a různých technik při léčení a vracení veverek do přírody je v Americe opravdu jiná a v mnoha sytuacích i docela směšná. Takže jsme od ní celkem brzy upustili..

Později se také ukázalo, po důkladném laboratorním rozboru těchto granulí, že tyto granule pro veverky vhodné vůbec nejsou, mají absolutně nevyvážený poměr živin a poměr umělých látek a zahušťovadel jsou opravdu vysoké..Navíc obsahují tolik dusíkatých látek, že po dlouhodobější kozumaci mohou způsobit vážné zdravotní problémy veverek..
Navíc veverky o tyto granule stejně vůbec nestály (opravdu zas tak hloupé nejsou, aby snědly, co jim škodí) tak jsme je nahradili granulemi pro všechny druhy veverek (obecné, kráslovké, burunduky, japonské, veverky šedé atd.), které jsou v Evropě k dostání a o kterých opravdu víme, že obsahují, co veverky potřebují. Právě v těchto granulích jsou obsažena i tato borovicová ale i západní smrková semena, živočišné produkty a poměr minerálních látek a živin je upraven podle nejnovějších poznatků o veverkách. Menší, energeticky, tukově i výživově vydatnější granulky jsou určené pro veverčata do deseti týdnů věku, proto také obsahují vyšší podíl vápníku, který je pro veverky v dospívání tolik důležitý.
Tyto granule jsou i takovou první velkou pomocí, když má veverka problémy s osrsťováním (hlavně na zadečku, ale i ocase - SAMCI). Obsahují důležité oleje a dokonce i mízu kanadského javoru, po kterých mají veverky krásnou hustou a lesklou srst a problémy na jaře a na podzim s výměnou srsti a problémy s tím spojené, velmi rychle úplně vymizí.. A HLAVNĚ, VEVERKÁM OPRAVDU MOC CHUTNAJÍ!!!
a


a
e
Důležitým zdrojem minerálů a vitaminů pro veverky v zajetí jsou i shozy (parůžky srnců), které veverky s plnou vervou ohlodávají. Dobré je také doplňkové krmivo v podobě různých tyčinek a směsí, ale vždy je důležité se podívat na obsah. Přesto, že je to krmivo určené hlodavcům, velmi často jsem se v Čechách setkala s krmením které obsahovalo cukr, sůl nebo dokonce barviva a umělá dochucovadla!!!
a
e
e
Samozřejmě je pro veverky nutný denní přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Snad největší pochoutkou z lesních plodů jsou pro veverky borůvky, které je možné si uložit do mrazáku a během zimy je nechat povolit v teplé vodě a nabídnout našim gurmánům, zrovna tak, jako třešně ale i meloun:
e
Ale nikdy by jste jako chovatelé veverky neměli zapomínat, že NEJLEPŠÍ PRO VEVERKU BYLO JE A VŽDY BUDE TO, CO POCHÁZÍ Z PŘÍRODY! Ale bohužel my lidé nedokážeme nikdy tak obratně šplhat po stromech, abychom nasbírali v korunách stromů co veverky potřebují.. Proto je nutné zajistit veverkám velmi pestrou nebo už právě i odborně připravenou potravu..
A nyní, koncem září, jsou uplné žně veverčích pochoutek, takže děláme na zimu pořádné zásoby žaludů, lískových i vlašských ořechů, ale i kaštanů a hlavně bukvic.
O víkendu jsme s přáteli nasbírali úžasných 48 plných bramborových pytlů vlašských a lískových ořechů, takže o Vánocích budeme určitě zase všem, co nám s veverkami moc pomáhají, ale i malým záchranným stanicím v Čechách, bohatě veverkově nadělovat
Dlouho jsme řešili prostorový problém při sušení oříšků, protože tady v Německu nemáme tak velikou půdu jako doma na Vysočině a všechny tyto lískáče musí být z jejich krásného měkkého pelíšku "vydloubnuty" a uchovány na zimu, aby nesplesnivěly.. Nicméně i tady nám pomohla záchranná stanice jejich dlouholetým dobrým typem, takže můžeme i v malém městském bytě uchovat v klídku zásoby oříšků:
q
q


A když takovou dobrotu přinesete domů, všechny veverky se okamžitě seběhnou a musí se na to POŘÁDNĚ PODÍVAT A VŠECHNY OŘECHY, KAŠTANY, ŽALUDY I BUKVICE PEČLIVĚ PŘEPOČÍTAT..
q
q
q
q
K naším domácím mazlíkům přibyl také ještě bílý veveřáček Barnie. Obě holky, jak Bessie tak Lilly jsou samozřejmě nadšené a společně se prohánějí venku ve  voliéře ještě s dalšími veverčaty nebo si vychutnávají odpolední chvilky u nás bytě. Samozřejmě i Barnie, jako správný dospívající chlapík ví, co se sluší a patří, proto  nechal nejdřív dámy, aby si vybraly nejlepší úlovek a potom se i sám přišel podívat na tu úrodu.. a nevěřil vlastním očím:
q
q
A takhle se naše Bessinka raduje z úrody.. Začne se válet na zádech a řádit se vším, co ji přijde v tu chvíli pod packy. Momentálně to odnesl malý plyšák, který patřil mezi nejoblíbenější hračky našeho veveřáčka Lumpíčka. Válí se s ním na zádech, vyhazuje ho do výšky, hryže do něho ze všech sil a kope zadníma nohama jako kočka:
q
A jako správná veverka, i Bessinka se snaží všechno honem honem poschovávat na horší časy, na zimu, a po takovém úklidu je pak opravdu " ú p l n ě  h o t o v á " a plácne s sebou téměř kdekoli:
q
A takovýhle pěkný pupíček potom veverkám naroste:
q
A na závěr přidám několik fotek "veverčích póz", které udělal můj přítel Martin před pár minutami a které bych nazvala JAK SI VEVERKA SEDNE DO SLOVA A DO PÍSMENE  
N A   Z A D E K :
q
....a tuto fotku nechám bez názvu, třeba napadne něco podzimního,výstižného Vás:
q
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gabuldik Gabuldik | E-mail | 3. října 2010 v 16:03 | Reagovat

Já bych teda neměla trpělivost zbírat oříšky. :-D

2 Evča Evča | 3. října 2010 v 16:30 | Reagovat

Teda ta Bessinka je tááák krásná. Úžasná barva. Nikdy jsem neviděla ani bílého burunduka.Víme, že jsou ale teď ho vidím poprvé. Je krásný. Teda na těch vašich stránkách se člověk opravdu dozví věcí z veverčího světa. Na netu je několik webů a faceboků o veverkách ale Váš je 100% ten nejlepší!

3 Kořínková Kořínková | E-mail | 3. října 2010 v 16:42 | Reagovat

Máte opravdu moc hezké a zajímavé stránky. Rozhodně je, co číst a na co se dívat!Chtěla bych se zeptat, jestli znáte paní Soukupovou, co má v Čechách záchrannou stanici veverek (koukám na její facebok, ale ten není zdaleka tak krásný, jako váš blog na který se moc moc těším, co zase bude nového) a jestli spolu nějak spolupracujete?Jestli třeba také vozíte z Německa krmení nebo třeba veverky společně vypouštíte a tak. Moc by mě to zajímalo, takových lidí je opravdu málo a vy máte takovou ohromnou výhodu, že jste v Německu v záchranné stanici, kde jsou tyhle "zvířátkové záležitosti" o mnoho, mnoho vpředu.Pak jsme se chtěli zeptat, jsme také velcí zvířátkomilové, chtěli jsme se jet v létě k paní Soukupové do té záchranné stanice podívat, ale ona o návštěvy nijak nestojí, bylo by možné se přijet podívat k Vám?Bydlíme u Pardubic. Moc děkuji za odpověď, pozdravujte veveřindy!

4 Vlaďka LUMPIK Vlaďka LUMPIK | 4. října 2010 v 23:02 | Reagovat

Děkujeme, jsme moc rádi, že se Vám stránky líbí, přes to, že vždycky jen honem něco napíši a nemám moc času na formulování a dlouhé vymýšlení..a hlavně kontrolování hrubek..Kéž by tomu bylo jinak.. S Katkou Soukupovou z Chvaletic jsem byla trošku v kontaktu ještě, když jsme měli Lumpíčka..Psali jsme si jen tu a tam mail.. Okopírovala jsem jí tady z Německa materiály o veverkách, celou knihu, léky atd..a poslala poštou.Teď už v kontaktu nijak nejsme, ani jsem se hrozně dlouho nepodívala na ty stránky.. no jo.. Loni o Vánocích si vzpomínám, jsme tam chtěli s Martinem zajet a dovést bedny s ořechy, žaludy, bukvicemi a krmení pro veverky a hlavně granule pro veverky z USA, protože jsme jich objednali 50kg.Paní Soukupová ale odepsala, že to máme poslat poštou (to bychom se asi opravdu nedoplatili..) a že si její manžel ani ona žádné návštěvy nepřejí..To nám stačilo,posílat bedny a pytle krmení poštou nám přišlo opravdu směšné, když bydlíme 30km od Chvaletic.. Se záchrannými stanicemi v ČR a Bavorskem začíná být pevná spolupráce, vozí se jim z Německa desítky kg kvalitního krmení a vše se velmi dobře rozjíždí.Nejlepší je to s léky. Máme povolení převážet do Čech speciální léky pro veverky, které v Čechách vůbec nejsou dostupné. Hlavně speciální veverčí širokospektrální antibiotika (v ČR se používá snad na všechno Baytril nebo Enrogal, pro veverky opravdu hodně špatná volba-hlavně pro mláďáta je to zabiják!), kortikoidy a antiparazitika.
K nám na Vysočinu přijet určitě můžete!My se rozhodně návštěv nestraníme a moc rádi poznáme další "zvířátkomily".Písněte mailík, určitě se domluvíme!Hezký večer, Vlaďka

5 Libor P. Libor P. | E-mail | 5. října 2010 v 13:56 | Reagovat

No o „záchranné stanici“ veverek paní Soukupové bych mohl napsat své.. Chtěl jsem se tam zajet podívat a dovést nějaké krmení a finanční podporu a byl jsem také hrubě odmítnut. Nechápu, proč teda píše o ořechy.. posílat pytel poštou, když bydlím 40km od nich..
Taky jste si všimli, že na jejich stránkách není NIKDE JEJÍ FOTKA? Tak kmě napadá jen jediné: asi je to pěkně šeredná žibaba a proto se taky straní lidí a bydlí na SAMOTĚ U LESA. Poslal bych jí k vánocům koště.Samozřejmě poštou aby byla spokojená

6 Mánkovi Mánkovi | 6. října 2010 v 11:17 | Reagovat

My jsme našli v létě veverče. Chtěli jsme ho hrozně moc zachránit a nechat si ho (bydlíme u lesa na konci vsi)a na netu jsme našli kontakt na p. Soukupovou,volali jsme na tu její „záchrannou linku veverek“. Vůbec nic nám neporadila a jen mlela, ať ji veverče dovezeme (130km). Ani nám pořádně neřekla čím a jak ho krmit.Tak jsme ho s pomocí veterináře vypiplali sami a jsme moc šťastní, že ho máme! Máme na jeho držení i povolení a prohání se po bytě i veliké voliéře na zahradě.
Provolali jsme docela dost, vůbec nic se od ní nedověděli a o příjemnosti telefonátu vůbec raději nepíšem. Díky vaší knize jsme se dozvěděli, co jsme potřebovali vědět a jsme moc rádi, že našeho Kašpara máme!
A nejvíc trapné je,když jí napíšete na ten její facebook něco jiného než chválu, tak to hned vymaže.
Poslala bych jí typ na nějakého terapeuta.. poštou..  co říkáte?Ale na tim, že k nim nikdo nejede, bych se zamyslela..Kdoví,jak se o ty veverky vůbec strará.Jsou na to vůbec nějaké kontroly???

7 ivča ivča | E-mail | 23. října 2010 v 16:49 | Reagovat

Teď jsem dočetla, Vlaďko jsi šikula, je obdivuhodné co děláš a navíc se o tom dobře čte :-)...

8 Rohlíček Rohlíček | E-mail | Web | 26. října 2010 v 21:15 | Reagovat

Moc jste mě potěšili tímhle super blogem o nás, veverkách. S kamarádem Bénykem si na vás dáme odkaz na facebooku. Mějte se hezky! Zdraví vás plyšáci Rohlíček a Bényk.
http://www.facebook.com/pages/edit/?id=107348245993931&sk=basic#!/pages/Hotel-RoBen/107348245993931

9 Moniska Moniska | E-mail | Web | 31. října 2010 v 9:18 | Reagovat

Zdravím, chci vám říct, že je úžasné jak veverkám pomáháte, jsem dojatá.
Tak ahoj, a pozdravujte veverky :-)

10 Pacička Pacička | Web | 3. listopadu 2010 v 17:39 | Reagovat

Máte úžasnou veverku! Vaše stránka je úžasná, znám ji už asi rok a ráda sem chodím :)

11 Moniska Moniska | E-mail | Web | 3. listopadu 2010 v 17:59 | Reagovat

[10]: Veverky! Teď jsem z toho nějak popletená, vy máte teda na stálo dvě burundučky a jednu veverku obecnou?

12 Jitka Jitka | Web | 6. ledna 2011 v 21:27 | Reagovat

Docela bych uvítala, kdybych se u vás dozvěděla něco podrobnějšího o vystýlce v zateplených domečcích pro veverky a taky rozměry domečku. Chtěla bych, aby se u nás veverka, která chodí do naší zahrady v domečku zabydlela. Vnuk by domeček vyrobil.

13 Urby Urby | Web | 29. června 2011 v 22:54 | Reagovat

Doopravdy zajímavý blog budu ráda když si prohlídnete také moje stránky (blog-lépe řečeno) je o zvířÁtkách prostě jací jsou zvířátka poklady :-)

14 veverka-lumpik veverka-lumpik | 30. června 2011 v 18:55 | Reagovat

Pro Urby: určitě moc ráda! Vlaďka

15 MarcoL MarcoL | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:46 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

16 ZraigLok ZraigLok | E-mail | 15. srpna 2017 v 21:03 | Reagovat

cialis thailand
http://cialiswalmart.net - cialis over the counter
  cheap generic cialis 10mg
<a href="http://cialiswalmart.net">cialis over the counter at walmart
</a> - cialis vs cialis pictures
buy cialis site%3

17 BriamVeinc BriamVeinc | E-mail | 18. října 2017 v 1:49 | Reagovat

viagra condanna penale
http://viagrawithoutdoctorprescr.org - viagra without prescription
  info viagra
<a href="http://viagrawithoutdoctorprescr.org">viagra without a doctor
</a> - viagra information viagra vs levitra new posts
symptoms of ed

18 DazidNug DazidNug | E-mail | 7. února 2018 v 5:25 | Reagovat

cialis 10mg tablets our newest member
http://xlviagracan.com - viagra pills for sale
  cialis commercial music posts
<a href="http://xlviagracan.com">viagra for sale canadian
</a> - cialis dosage options
buy generic cialis online

19 RomeztPneug RomeztPneug | E-mail | 26. března 2018 v 15:23 | Reagovat

viagra dosage for bph location
http://xlviagragtr.com - viagra for sale
  viagra 40 mg
<a href="http://xlviagragtr.com">viagra for sale
</a> - viagra on line
viagra information patients news

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama