....zase jsme o něco zkušenější

27. srpna 2010 v 11:10 | Lumpík |  Záchranná stanice veverek
Tak jsme se vrátili z krásné dlouhé dovolené na Vysočině, kde jsme si rozhodně moc neodpočinuli..Voliéry, veverčí domečky, vypouštění veverek a hlavně veverčata samotná nám zabrala nejvíce času. Přesto jsme ale stihli navštívit několik záchranných stanic v Čechách a poznat nové, úžasné lidičky a rozdali jsme pytle krmení, domečky a materiály do voliér na pelíšky, které jsme tady v Německu dostali na podporu záchrany veverčat v Čechách.
Během návštěv záchranných stanic jsme srovnávali léky, které pro veverky a zajíčky použíme tady v Německu a jaké se používají v Čechách a hlavně s jakými výsledky. Zjistili jsme kupodivu, že léky, které se s velkým úspěchem používají v Německu nejsou v Čechách vůbec dostupné nebo jsou dokonce zakázané!Naivně jsem si totiž myslela, že jsou v Evropské unii všude léky stejně dostupné. Inu, člověk se stále učí...
Nicméně jsme rozšírili naše obzory, získali řadu nových informací a kontaktů a hlavně začínáme spolupracovat ČECHY versus BAVORSKO, což je pro obě strany, ale hlavně zvířata neskutečně přínosné.
V ČR je  dobrá spolupráce s výpustnými místy veverek ale i jiných divokých zvířat,které zejí prázdnotou, jak jinak, než z finančních důvodů. Tato přípravná a výpustná místa jsou tady v Německu řídká a často přeplněná. Takže záchranná stanice tady v Mnichově podpoří z části finacování (krmení, vitamíny a hlavně kvalitní léky a ošetření zvířat)v Čechách a na oplátku se budou veverčata a jiná divoká zvířata(zajíčci, králíčci..) z části vypouštět v Čechách. Je to super hlavně pokud je nutné udělat mláděti rentgen, CT a podobné velmi finančně náročné vyšetření nebo operace, které si stanice v Čechách musí privátně zaplatit. Právě z tohoto důvodu se mládě raději utratí..Mládě se nyní převeze okamžitě do Mnichova, kde stanice všechny procedury převezme, protože tady má své veterináře a velikou kliniku pro divoká zvířata. Vše je teprve "v plenkách" ale pokud všechny naše plány a sny vyjdou, bude na velmi vysoké úrovni zachráněno a vypuštěno zpět do přírody velké množství zvířat. A to je náš cíl

Zároveň musím napsat, jak mě velmi zklamala mentalita českých myslivců..Ptala jsem se u nás v okolí mysliveckého sdružení na možnost vypouštění a hlavně připravení mladých odchovaných zajíců zpět do přírody. Tady v Německu by se odchovali, vyléčili, naočkovali a bylo by jen potřeba postavit pod vedením odborníka velkou voliéru a připravit je na návrat do přírody. Přesto, že je u nás zajíců velmi málo a divocí králíci (podle slov myslivců)se navíc  na Vysočině už takřka nevyskytují, šokoval mě absolutní nezájem, ať šlo o veverky, zajíčky či cokoli jiného..
České myslivce záchrana divokých zvířat a vracení je zpět přírodě vůbec nezajímá, a většina se jí vysmívá. Narazila jsem tvrdě na českou mentalitu - vypouštět do přírody ANO ale jen co je velké a už dospělé a hlavně se dá zastřelit a sníst!!(nechci psát SEŽRAT, ale ráda bych toto slovo tentokrát použila!). Co s veverkami? Ptali se mě...
Jak mi bylo řečeno: "piplat a zachraňovat veverky (ač jsou zákonem chráněné!!!) nemá vůbec žádný smysl,(dokonce jsem se dozvěděla, že myslivci JEN TAK PRO RADOST tu a tam veverku prostě zastřelí-samozřejmě o tom ale nikdo neví, že??), protože z nich stejně "NIC NENÍ" = nedají se sníst. O zajíce by zájem byl, ale už velké, aby se nemuseli denně krmit, ošetřovat a dohlížet na ně..natož postavit voliéry...
Proč tedy zachraňovat zvířata, která jsou PRO MYSLIVCE bez užitku?

To všechno mi pomohlo udělat si opravdu ten nejhorší názor na naše myslivce. Bylo to, jako bych dostala palicí do hlavy!!!Vím, že všichni nejsou stejní a vím, že jsou i vyjímky. Ale kde jsou?
Myslivci u nás se nechlubí tím, kde je jaké mládě a kolik nových kusů přibylo, ale chlubí se vždy tím, co zastřelili. A to je ZÁSADNÍ ROZDÍL MEZI ČESKOU A NĚMECKOU MYSLIVOSTÍ.
Takže: na co zachraňovat veverky, že?
A tak chci touto cestou hrozně moc poděkovat lidem, kteří PRIVÁTNĚ v Čechách zachraňují opuštěná a nemocná zvířata a přes všechny potíže a lhostejnost měst, našich byrokratických úřadů a našeho státu je z vlastní kapsy financují a vrací zpět, kam patří. Do lesů...
Dále chci poděkovat moc těm, kteří se ujímají našich trvale handycapovaných veverek a vytvořili jim krásný bezpečný domov v prostorné, krásně vybavené voliéře na svém pozemku.
MOC DĚKUJEME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To byla jedna velmi špatná zkušenost.. a nyní přejdu k těm lepším, veselým:
NAŠE LILLY MÁ ZASE MLÁĎÁTKA
Tentokrát je otcem pěkný bílý veveří burunduk Tomík. Mláďátka se narodila všechna pruhovaná po mamince (pruhovaná barva je u burunduků dominantní) ale po zkřížení těchto cvrčků s bílým jedincem budou už mláďátka sněhově bílá, jako jejich tatínek. Mláďata už jsou všechna u nových rodin:
x

x


SRPEN byl asi pro všechny úžasný měsíc na houbaření. Také my jsme po nakrmení veverčat rádi vyrazili do lesů, kterých je u nás na Vysočině opravdu požehnaně a člověk má co dělat, aby "nepřekročil bludný kořen"..
Tak jako každoročně jsme mysleli i na veverky a upřednostňovali také houby s červíkama..Ty naše veverky přímo zbožňují, obzvláště naše retardovaná veveruška Bessie:
x

x
x
x
A ještě několik dalších "nehoubičkových fotografií" naší Bessinky.
Každé ráno přesně v půl sedmé přišly naše kočky, sedly si před balkonové dveře a my jsme se jim smáli, že chodí "DO KINA" Opravdu to tak totiž vypadalo.
Sedly si vzorně před dveře a sledovaly krmení našich malých veverčat a hlavně naší kašpařici Bessinu. První dny reagovala Bessinka velmi ostražitě, prskala, dupala a stála jako BOXER hrozivě za dveřmi (viz první foto).. Postupem času začala ale kočky provokovat, válela se před nimi, hrála si s míčkem nebo si provokativně vzala oříšek z mističky a utíkala si ho sníst před terasové dveře, kde už na ni čekali "diváci":
a
a

Celý den pak Bessinka trávila spolu s dalšími veverkami ve veliké venkovní voliře, kde byli všichni denně zásobeni čerstvými žaludy, šípky, šiškami, lesními jahodami, borůvkami, šípkem, čerstvě natrhanými oříšky a hlavně červíkovými houbičkami. Každý den jsme si ji na noc brali domů, kde okamžitě zabrala místo v posteli a zkontrolovala své schovky a ta nejvyšší místa v bytě a nejraději vyhlížela z lustru:
x
y
y
y
A na tomto videu najdete naši Bessinku "na lupu". Hrozně ráda mi pomáhá plnit mističky pro veveřátka a připravovat jim dobrůtky.. Velmi často neodolá, aby si taky neochutnala, bez ohledu na to, jak je sklenice hluboká.....
Bohužel jsem ji natočila jen mobilem a navíc je video "na výšku" a nevím, jak ho převátit. Takže pokud máte notebook, máte vyhráno, pokud pevný počítač..musíte si to nějak "přebrat":


A něco málo také k nalezených veverčatům..
Z Mnichova do Čech jsme si "na dovolenou" vezli sedm veverčat, ta větší už přešla do velké výběhové voliéry a budou vypuštěna v Čechách, ta menší potřebují ještě pár týdnů ale vypuštěna budou pravděpodobně také v Čechách.
K tomu nám přibyla trojčátka z Nymburka, a ve stejném týdnu samička Lorinka ve zbědovaném stavu, se silným průjmem, dezorientovaná, velmi dehydrovaná, se zaníceným okem a otokem na hlavičce, kterou se snažili její nálezci zachránit sami a trápili ji doma špatnou stravou (opět kondenzované kravské mléko!!!) téměř dva týdny. Bez lékařského ošetření, obalenou vlatním průjmem.. Naštěstí jsme si potřebné léky přivezli s sebou z Mnichova, tak jsme bez návštěvy veterináře "naordinovali" léčbu sami.
Stav Lorinky se pomaličku lepšil, průjem se zastavil a malá slečinka začala rychle dohánět ztracenou váhu. Nyní obývá bytovou voliéru spolu s dalšími třemi pasažéry:
y
a


Ferdík a Rozárka. Mláďátka nalezená v lese při kácení stromů v místě našeho bydliště.  Ferdík měl velký otok na hlavičce a byl silně dezorientovaný s poraněnou pacičkou po pádu stromu. Rozárka neutrpěla žádnou újmu na zdraví a denně dodává nemocnému bráškovi sílu, elán a dobrou náladu:
a
Veveřátka dovezená z Mnichova. Nyní je jim již cca 6 týdnů a dovádí spolu v pelíšku.
Byla nalezena různě v parcích, černý sameček Bronco byl dokonce nalezen stočený do klubíčka na lavičce. Mohla ho tam ztratit matka při přenášení nebo ho již někdo našel a "odložit ho na lavičce" shledal jako nejlepší nápad, jak s malým nalezenečkem naložit:
x
y
d
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Klárka a Petr Kolín Klárka a Petr Kolín | 27. srpna 2010 v 12:22 | Reagovat

No Bessinka je fakt super,jak jsme u vás byli,o nikom jiném se teď u nás doma nemluví.Jinak burunduček Filípek od Vás se má dobře,baští,roste a ťape za námi jako pejsek.Když Klárka vaří,sedí jí na rameně a kontroluje-posíláme vám fotku.Jste moc super, s tím co děláte a hlavně jak to všechno děláte,obdivujeme vaši energii a organizaci všeho!Snad se brzy zase uvidíme.Budeme posílat fotky.Mějte se krásně,pozdravujete veverčata!Petr

2 Stojanovský Stojanovský | 27. srpna 2010 v 16:05 | Reagovat

No teda to video je SKVĚLÝ!!Nazval bych ho VEVERČÍ EROBIC..

3 leno886 leno886 | E-mail | 28. srpna 2010 v 14:26 | Reagovat

Jé vy jste měla mláďata burunduků.A my pořád sledujeme stránky až budou,že bychom se hned ozvali.O naši pětiletou samičku jsme přišli a zoufale sháníme náhradu.To je škoda,že jste to sem nedala.Ale asi byli hned pryč..Jinak,tyhle stránky jsou fakt báječný,nejkrásnější o veverkách,co známe!Na facebooku jsou také ze záchranných stanic,ale ty stojí za prd!ÚŽASNÉ FOTKY,VIDEA,HODNĚ INFORMACÍ a ta knížka od vás je FAKT BOMBA,CO SE INFO O VEVERKÁCH TÝČE!Kdyby jste měla veveřátka,dejte určitě vědět.

4 Vendy Vendy | Web | 4. září 2010 v 8:24 | Reagovat

Páni. Přišla jsem na tvůj blog přes Top blog a na ten jsem přišla přes AJU. Máš fantastickou zálibu, starat se o zvířátka. Tvůj článek je strašně moc zajímavý a fotky parádně udělané. Veverka na lustru nemá chybu a veverka naparující se před kočkami je dokonalá. Vždycky si vzpomenu na Čipa a Dejla.
Co se týká myslivců u nás, neděláš si iluze, nedivím se. Já si nedělám iluze ohledně nikoho. Letos se mi povedlo odchovat mládě rorýse (asi to byl rorýs, nejsem ornitolog) a měli jsme ho pár dní z hnízda. A opravdu pochybuju, kdybych ho dala do ZOO nebo na záchranou stanici, že by se s ním piplali. (Kdyby byl větší, tak asi jo, ale tohle bylo tak mrňavý, že by posloužilo jako hlavní chod pro hada nebo dravé ptáky.)
Takže - jsem vážně ráda,že jsem našla dalšího zapáleného příznivce a chtěla bych si tě dát do seznamu zajímavých blogů na Galeriana.blog.cz.

5 veverka-lumpik veverka-lumpik | 4. září 2010 v 13:15 | Reagovat

Ahoj,top blog ani AJU bohužel neznám,ale to nevadí.S českým myslivci to byla opravdu "rána" a jsem moc ráda,že jsme zpět v Mnichově,kde se opravdu pro zvířata hodně moc dělá.Kvůli jednomu mláděti vyjíždí hasiči,záchranka ho doveze do útulku,odkud se dostane ke specialistům,co ho dokrmí a vypustí zdravého, kam patří.Někdy mi to tu připadá jako "ve snu" a když přijedu k nám na Vysočinu a dostanu se na úřad nebo kdekoli cokoli potřebuji, je to "setsakra tvrdé probuzení".Nikdo nemá zájem,práci dělá z donucení,všichni si jen stěžují a nikdo se ani neusměje (hlavně české prodavačky..)ale to je příběh na knihu..

6 Darkness Darkness | 6. září 2010 v 8:42 | Reagovat

To co jsem si přečetla o chování myslivců mě absolutně šokovalo. To snad není možné, zastřelit veverku jen tak pro radost?! Myslela jsem, že hlavně podobní lidé by měli přírodu a zvěř mít rádi a ne mít potěšení z její smrti.

Ovšem taky jsem narazila na celkem tvrdé přijetí, když jsem se ptala na kaši na dokrmování mláďat (která nebyla prostě nikde k sehnání). "To se nedokrmuje, to umře... přirozený výběr silnějšího jedince!" a nebo bručení ve stylu: "Další snaživý blázni." A to byla hloupá kaše pro docela normálně chované hlodavce!

7 Nikol Nikol | 6. září 2010 v 15:06 | Reagovat

Vy se máte, já bych chtěla taky takhle ochočenou veverku. Máte je nádherné :)

8 M.Lásková M.Lásková | 27. září 2010 v 21:25 | Reagovat

Copak se děje? Netrpělivě čekáme na další zajímavé a krásné články o veveruškách a pořád nic.. To vy určitě zpracováváte něco moooc zajímavého na konec září nebo začátek října, že ano?Moc se těším, denně nakukuji, abych něco nepropásla.

9 Gabuldik Gabuldik | E-mail | Web | 2. října 2010 v 15:33 | Reagovat

Moc se těším až přidáte nové článečky. :-) Taky bych vám byla vděšná ze nějaké fotky mláďátek od vaší burundučky. :-)

10 mysikrysa mysikrysa | 16. dubna 2016 v 17:28 | Reagovat

Achjo, zas ti myslivci... Podle mě by měli povinně dělat psychotesty. Přece není možné, aby pušku vlastnil vyšinutý člověk, který se baví střílením zvířat.
Moje zkušenosti s myslivci: 1) magor, který mával puškou a vyhrožoval, že mi zastřelí psa (asi 100 m od baráků ve vesnici).
2) magor, který naschvál vystřelil do vzduchu, když jel kolem něho brácha na kole. Asi chtěl, aby se polekal a spadl.

Veverky jsou roztomilé, ať se jim daří!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama