Veverčata a zajíčata na konci července

19. července 2010 v 18:36 | Lumpík |  Záchranná stanice veverek
Během července jsme přestěhovali naše již odrostlá mláďata do specializovaných velikých výpustných voliér, kde se budou teď už "veverčí puberťáčci" připravovat na návrat do přírody. Mezi 16 mláďaty jsou i naši tři první sourozenci s naším velikým oblíbencem zrzrčkem Willim (mláďata co nalezl pes u řeky).
Ve velkých venkovních voliérách u lesa se mladé veverky odborně připravují na vypuštění do přírody, tzn. na to, aby uměla stavět hnízda, aby znala predátory (kuny, kočky, dravce), aby si odvykla kontaktu na člověka a hlavně, aby se dokázala bez problémů sama v přírodě uživit. Všechna výpustná střediska jsou u lesa, kde jsou veverky stále pravidelně dokrmovány a mají vždy, kam se vrátit. Voliéry zbudovali lidé, co ochotně spolupracují se záchrannou stanicí divokých zvířat a většinou jsou to právě ti, co nějaké veverče našli, odnesli ke specialistům a po celou dobu sledovali jejich vývoj a pak se během toho rozhodli pomoci a postavili za pomoci "veverčích specialistů" vhodné velké voliéry.
Takových lidí, kteří bydlí přímo u lesa, nejlépe smíšeného lesa s vodními zdroji a kteří jsou ochotni denně veverky opečovávat, bohužel není mnoho. My ale jen velmi neradi volíme variantu vypuštění veverek na neznámé místo do divočiny, protože máme vyzkoušené, že pokud je veverka zraněná nebo nemocná, do výpustné stanice se velmi často vrátí. A tam ji můžeme pomoci, podat léky, zbavit klíšťat a blech a hlavně dát vše, co potřebuje. Tak tomu bylo již několikrát a proto se od vypouštění veverek bez možnosti se navrácení pomaličku upouští..

PRVNÍ ODBORNÁ DVD O VEVERKÁCH

Asi před měsícem byla vydána tady v Německu první odborná DVD o přípravě veverčat na vypuštění zpět do přírody.
Tato dvě DVD jsou absolutní BOŽSKÝ DAR PRO VŠECHNY ZÁCHRANÁŘE VEVEREK!!!
Na základě dlouhaletých studií a sledování vypuštěných veverčat malými skrytými kamerami,je zde odborně vyloženo a zobrazněno, s čím se nejčastěji vypuštění jedinci musí vypořádat a jak je na tyto sytuace připravit, tak jak to dělá jejich veverčí matka, aby měly co nejvíce šancí na přežití.
Je to přesný návod a bezvadná cvičení, jak postupovat a jak má vypadat správná "vypouštěcí voliéra". Řadu faktorů my lidé zkrátka opomíjíme, protože by nás ani ve snu nenapadly..
I když tady v Mnichově funguje záchran. stanice veverek již několik desítek let, přesto se většina "veverkářů" chytla za hlavu a nad sytuací vážně zamyslela..
Dále je zde absolutně perfektní rozbor a ukázka všech nemocí, operací a hlavně nejnovějších léků pro veverky, protože léky, obsažené v knihách velmi často "pokulhávají".
Dalším ohromným krokem je zde možnost NAPRAVENÍ ŠPATNĚ ROSTOUCÍCH ZUBŮ VEVEREK, což je nejčastější příčina, proč se veverky nemohou vracet do přírody - jejich zuby se jim musí pravidelně zařezávat, jinak by zemřely hlady!Zde je podrobně vysvětleno (spíše pro veterináře) co a jak udělat, aby zoubky rostly zase jak mají a aby mohla být veverka vrácena tam, kde je nejšťastnější... ZPĚT DO PŘÍRODY!

DVD
V sobotu brzy ráno jsme vezli naše veverčata asi 30km za Mnichov do přípravných výpustných voliér, k rodině, která pro veverky postavila za svým domem u lesa tři překrásné veliké voliéry a odborně je zde připravuje několik týdnů na úspěšné vrácení do lesů a zajišťuje jejich celoroční dokrmování a péči:


Je to kouzelné klidné místo s lesem dlouhým přes 50km obkopeným Bavorskými Alpami, na které se jen díváme v Mnichově z okna (když je jasno) a kam tu a tam jezdíme v zimě s kamarády lyžovat..
A takovýto krásný výhled mají veverky od lesa z voliér (to jim teda závidíme):
Tito dobrovnolníci dostanou od záchranné stanice krmení, základní veterinární přípravky pro veverky a také speciální přírodní bio-vlnu, kterou si veverky velmi rády vystýlají své pelíšky a hlavně, která NENAVLHÁ. Domečky, krmítka a vše ostatní, co veverky nutně potřebují po vypuštění si zajišťují většinou lidé už sami nebo si různě vypomáháme:
VEVERČÍ PAPÁNÍČKO (semínka z borovice kanadské a smrku milují veverky snad nejvíce) A VLNĚNÉ SPINKÁNÍČKO


NĚKOLIK DALŠÍCH FOTEK NAŠICH VEVEREK - JAK ROSTOU A VYVÍJEJÍ SE A TRVALE HANDYCAPOVANÝCH VEVEREK VE VOLIÉŘE:

Naše zlatavá kouzelná veveruška a její nejlepší kamarád veveřáček Willi u nás v pracovně:Jůůů sušené houbičkýýýýýýý.. Ty Bessinka přímo zbožňuje!
Dej sem... dej sem... honem!

A kdopak to tady "vrtal do oříšků"? .....také práce Bessinky:

Trvale handycapované veverky, které jsou závislé na pravidelném podávání léků a zásahu člověka už se do přírody nevrátí.. Mohou v klidu a bez stresu dožít společnčně s veverčími kamarády ve velikých voliérách, kde jim nehrozí žádné nebezpečí od kuny, dravých ptáků, koček, ale kde je rozhodně neotravují ani blešky a klíšťata. Mističky zde mají stále čisté a plné a o zábavné "zkrášlení" veliké voliéry a celodenní nové zážitky jim pečuje hned několik dobrovolníků..Na závěr sem vložím několik fotek našich "podivných víkendových nalezenců". Mezi "podivné veverky" patří tito zajíčci, které lidé velmi často odnesou, protože si myslí, že jsou opuštění. Matka ale mláďata zajíčků nechává velmi často opuštěná (kvůli pachu, aby je nenašel predátor) a jen je doběhne rychle nakojit. Nestaví žádná hnízda a zajíčci ROZHODNĚ NEJSOU OPUŠTĚNÍ! PROSÍM, NEBERTE JE S SEBOU DOMŮ, NESAHEJTE NA NĚ A RYCHLE OPUSTŤE MÍSTO "NÁLEZU". Matka je určitě v blízkosti.
Zajíčci se rodí už s otevřenýma očima a jsou schopni ihned začít přijímat potravu. Jejich péče a hlavně jejich léky jsou velmi složité a ve srovnání s veverčaty velmi odlišné.DOVOLENÁ
Tak jako většina lidí se i my těšíme na naši letní dovolenou! KONEČNĚ JE TO TADY!!
Celý srpen budeme u nás na Vysočině, v krásné, romantické přírodě, kde ale dávají lišky dobrou noc.. takže i bez internetu..
Tudíž budu během srpna asi jen velmi sporadicky přidávat nějakou zprávičku na tyto stránky. Na internet chodím k rodičům, ale to jen přečíst mailíky.. na víc mi nikdy nezbyde čas.
Máme v plánu navštívit se se všemi našimi veverčími přáteli, kteří nám pomáhají s vypouštěním veverek a chceme hromadnými silami zvelebit "veverčí osadu" a PROHLOUBIT VTAHY A ZNALOSTI A ZKUŠENOSTI ZÁCHRANÁŘŮ VEVEREK V ČESKU A NĚMECKU. Dále se budeme točit kolem koní a závodů a ve volných chvílích vesele dále "zvelebovat" náš rozestavěný baráček a tak dále a tak dále, takže i Vám všem tímto přejeme krásné léto, hodně zážitků a nezapomeňte POMÁHAT ZVÍŘATŮM!!!!! ZASLOUŽÍ SI TO!

Ahóóóóóóóój
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára S. Klára S. | 19. července 2010 v 21:20 | Reagovat

Nádherné, úžasné, báječné fotky!!!Nejkrásnější a taky nejpracnější stránky, co jsem kdy viděla! Bessie je fakt vyjímečná tou barvou!Stejně, jako byl vyjímečný Lumpíček!Být vámi,nechala bych si jí. Jinak,když vidím tu překrásnou bavorskou přírodu..chtěla bych být veverkou v těch voliérách.. alespoň týden.. bezva výhled, strava až pod nosánek,vlněný pelíšek, lékařská péče..Co si přát víc? FAKT SUPER!!!!!

2 Říhovi, Vysočina Říhovi, Vysočina | 19. července 2010 v 21:25 | Reagovat

Mít klobouk, tak smekneme! Tolik práce kolem veverek, co jste s Martinem za tak krátký čas stihli a tolik informací, co nosíte v hlavě a šíříte mezi lidi a kontaktů, co jste získali v tak krátkém čase..JSTE OBA SUPER A MOC SE TĚŠÍME NA LÉTO S VÁMI A VEVERKAMI!!!Vaše Katka, Petr, Zdeněk a Janička

3 Doležalovi Doležalovi | E-mail | 21. července 2010 v 15:07 | Reagovat

Zdravím,kdyby bylo potřeba přiložit ruku k dílu, brnkni Vlaďko!Dám dohormady pár lidí a rádi přijedeme pomoct kolem koní i veverek.Jinak doufám, že zase bude nějaká PĚKNÁ AKCIČKA jako každý rok, teď, když už vám vaše perníková chaloupka stojí!Mimochodem:jezdíme skoro denně kolem a musím říct, že máte NEJKRÁSNĚJŠÍ BAVORSKOU CHALOUPKU NA VYSOČINĚ!Fakt bezva nápady!Zdravím do Bavor a těším se, čaues Karel

4 veverka-lumpik veverka-lumpik | E-mail | 26. července 2010 v 21:03 | Reagovat

Moc Vám všem děkujeme za krásné komentáře! A Kájo neboj, tu naši chaloupku spolu s srpnu zapijeme! A Vaši pomoc s voliérami moc rádi využijeme! Tak za týden NAVIDĚNOU..

5 ((ღ_Mi$s_BrutaŁ◄)) ((ღ_Mi$s_BrutaŁ◄)) | Web | 28. července 2010 v 16:47 | Reagovat

krásní zajíčci:-)

6 Caytlin Caytlin | Web | 10. srpna 2010 v 12:06 | Reagovat

Zajímavé.

7 B@rushk@ B@rushk@ | E-mail | Web | 10. srpna 2010 v 18:28 | Reagovat

Ahoj, máš moc krásný blog o zvířátkách! Na mém blogu je soutěž o nejkrásnější zvířecí blog. Byla bych ráda kdyby ses přihlásila, když vidím jak máš nádherný blog! Pokod máš zájem, což bych byla moc ráda, tak se, prosím, přihlaš zde: http://kocourek1998.blog.cz/1008/soutez-o-nejkrasnejsi-zvireci-blog#pridat-komentar
Děkuji moc, a doufám že se opravdu přihlásíš :)

8 LusS!^^ LusS!^^ | Web | 12. srpna 2010 v 10:05 | Reagovat

Krásné veverky,aji králíčci :) ♥ A máš moc pěkný blog;-)

9 Vendy Vendy | Web | 4. září 2010 v 8:28 | Reagovat

Fantasticky zajímavé povídání. Je vidět, že myslíte na všechno, nejen veverku odchovat a pak vykopnout a poraď si sám, ale dáte jim šanci mít kam se vrátit, když je jim zle. To je skvělé.
Plus nádherné fotky veverek i pohledy na krajinu, na hory, je to pohádka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama