ÚVOD

10. června 2010 v 18:45 | Lumpík |  Záchranná stanice veverek

Záchranná stanice veverek a divokých zvířat
Dlouho mi trvalo, než jsem se dokázala vyrovnat s Lumpíčkovou smrtí a ani teď, když píši tyto řádky, mi není dvakrát do smíchu a stále vidím Lumpíčka, jak leží vedle mého počítače, ocásek hozený elegantně na zádech a čeká, jestli ho pohladím...
Jenže jeho dečka zůstane na vždycky prázdná, mističky a hračky zůstanou uklizené a nám zůstávají jen vzpomínky...

Ale kdo jednou pozná veverku, propadne její osobnosti!
A tak je to i v našem případě. Díky Lumpíčkovi jsme poznali záchranářskou stanici veverek a divokých zvířat tady v Mnichově, kde jsme tu a tam vypomohli s nalezeným veverčetem, tu a tam jsme se navštívili.. na nic víc nezbýval moc čas..
Teď, když je Lumpíčkova voliéra a náš byt tak prázdný, rozhodla jsem se na plný úvazek věnovat záchraně veverčat ale i jiných divokých nalezených zvířat (zajíčků, kun, lasiček...) tady v Mnichově.

Snad nám záchrana malých, často velmi těžce zraněných veverčat pomůže překonat bolest ze ztráty našeho veverčího kamaráda....


Náš první veverčí "pacient" je veveřáček Tommi. Je přesně tak krásně zbarvený jako byl náš Lumpíček. Byl nalezen v parku, silně dehydrovaný a dezorientovaný. Nyní už je jeho stav stabilizovaný a malý veveřáček se má čile k světu:V neděli byla přijata do záchranné stanice zesláblá dehydrovaná veverčí samička.
Dýchací cesty měla ucpané, nos zalepený krví a její hlavička byla jako jeden veliký balón - plná nahromaděného vzduchu. Vzduch jsme museli odsát a bylo vidět, jak se malé slečince ulevilo. Dostala důležité léky, dýchací cesty jsme vyčistili a nyní po dvou dnech už je k nepoznání...a moc jí chutná. Je to veliký mazlíček, stále se musí chovat a hladit a vyžaduje neustálý kontakt.Dalšími veveřátky nalezenými v parku jsou ještě slepá mláďátka - samička Cooky a sameček Domi. Hnízdo napadl havran, kterých je tu v Mnichově opravdu požehnaně, sameček z hnízda vypadl , když ho přepadl havran a samička byla nalezena několik desítek metrů dál s tržnými ranami na bříšku a vykloubenou přední pacičkou. Rodina s dětmi celou událost viděla a zraněná veverčí miminka vzala domů a hned kontaktovala záchrannou stanici.
Oběma veveřátkům se nyní daří dobře, samička Cooky byla ošetřena a společně s bráškou se zahřívají v thermobedynce..Dalším nalezenečkem, pro kterého jsme ještě večer jeli bylo malé mládě kuny - sameček Semmi.
Pro kuňátko jsme museli jet téměř 100km, proto jsme vzali naše malá veverčata s sebou do speciální přepravky, abychom jim mohli zajistit pravidelný přísun tekutin, bez kterých by rychle zahynula. Semmi je opravdu nádherné zvíře a pro nás to byl trošku extrém, protože právě kuna je největším predátorem veverek.. Nicméně i Semmy ná právo žít a vrátit se zpět, kam patří. Zdravý a silný. Zpět do přírody!Jeho matka a dva sourozenci přišli bohužel o život...

VEVERČÍ TROJČÁTKA
Před pár dny byla nalezena při renovování střechy čtyři krásná zdravá veveřátka. Bohužel dvě upadla na zem, když se těžká technika dobývala na střechu a velmi těžce se zranila. Jedno veverče zemřelo, než jsme ho stihli vyzvednout, druhé veverče utrpělo velmi silné pohmožděniny, bylo v šoku a krvácelo. CT hlavičky ale nic vážného neukázalo a léky malému drobečkovi brzy zabraly. Navíc byla všechna mláďata velmi silně zablešena a snad na každém centimetru jejich tělíčka měli klíště. Ošetřili jsme je ihned veverčími antiparazitky, která jsou pro takto malá mláďátka vhodná a ne silně toxická, jako je např. známý Frontline!!!(nikdy na veverky nepoužívejte!!!).
Malý zlatý sameček Willi nechtěl první dny vůbec přijímat tekutiny a vypadalo to, že boj o svůj život vzdal. Až medikamenty na podporu krevního oběhu a tlaku ho rychle přivedly zpět a po nabídnutí mléka začal houževnatě pít. Opečovávání od jeho dvou sourozenců, sestřičky Perly a bratříčka Tommyho
mu dodávalo každý den sílu. Po pár dnech zápolení a návštěv veterinární kliniky se jeho stav stabilizoval a všichni plně doufáme, že se jenou všichni tři společně vrátí do našich lesů...
Tato tři mláďátka a samička Rozálka (z prvních fotek-se vzduchovou bublinou v hlavičce)
se spolu hned spřátelili a tulili k sobě v jedné bedynce..
Mláďátka se krmí každé tři až čtyři hodiny + medikamenty (a to i v noci), takže tím je o zábavu postaráno a díky nim nemáme ani tolik času smutnit nad náhlým odchodem našeho Lumpíčka, který by měl z příchodu takových malých cvrčků jistě zase velikou radost a pomáhal by nám je ošetřovat a zahřívat.. Ale snad opatruje veveřátka, která nemají to štěstí, že je někdo najde a zachrání, "tam nahoře"..ve veverčím nebi..


A veverčátka pěkně přibývají na váze..
....a moc jim chutná


A po dobrém papání si náš malý veverčí hrdina, který je snad z nejhoršího venku,
rád ospale zííííííííívne....
V porovnání s prvními dny u nás se nyní malému Willimu daří už mnohem lépe:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Součkovi, Liberec Součkovi, Liberec | 10. června 2010 v 21:32 | Reagovat

To je Vlaďko tak moc dobře,že pokračujete s těmito stránkami přes to,jak těžká je ztráta Lumpíčka!Vždyť my jsme ho také znali,byl naprosto vyjímečný!Žádná taková veverka už nikde není!Každý den jsme se dívali,jestli budete pokračovat v psaní.Ta kniha od Vás je uplně báječná,opravdu otevře člověku oči!Stejně jako veverče od Vás je úžasně vymazlené!Držte se a nevzdávejte se!Každá bolest jednou přebolí!!!

2 Anna D. Anna D. | 15. června 2010 v 12:20 | Reagovat

Překrásné fotky, nádherná veveřátka!Lumpíčka je mi hrozně líto, taková vyjímečná, chytrá veverka!Určitě už nikde jinde žádná taková není!Máte moc bezvadné stránky a ta knížka od vásje SUPER!!!Hrozně moc jsme se dozvěděli!

3 Lieriel Lieriel | Web | 18. června 2010 v 22:48 | Reagovat

Ježíšku... Ty jsou opravdu moc krásná :)

4 Lena Lena | 22. června 2010 v 21:32 | Reagovat

Hi, Vladka!Die sind sooo süß!Sehr gute Arbeit, was du da machst. LG Lena

5 Jitka Jitka | Web | 14. prosince 2010 v 21:45 | Reagovat

Vy se tedy určitě nenudíte.Už tady brouzdám pěkně dlouho a přečetla jsem o vašich veverkách skoro všechno. Je to krásná a záslužná práce, kterou děláte. Tolik zachráněných veveřiček. Šťastná zvířátka, která se k vám dostanou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama