Literatura a informace o veverce obecné

1. března 2010 v 21:05 | Lumpík |  Ostatní

Po kratší pauze se zase znovu hlásíme, my veverkovi..
Další fotky Lumpíka a Lilly sem zatím dávat nebudu, protože teď v zimě, kdy je hodně sněhu jsou naše veverušky stále doma a většinu dne prospí ve svém pelíšku, našem prádelníku nebo (hlavně Lumpík) v naší posteli.
Maximálně si tak doběhne překontrolovat mističky, pak úprkem letí na záchod do jeho bedynky, tam se celý řádně umyje od hlavičky až po špičku ocásku a úprkem zase upaluje do pelíšku, který si teď na zimu vystlal vlněnými hadříky a našimi pletenými ponožkami..

Přes zimu a hlavně vánoční čas, kdy se venku nedalo díky sněhu nic moc dělat, jsme měli hodně času a objížděli jsme chovatele veverek, jak v Čechách, tak tady v Německu. V ČR jsou různí "chovatelé", jedni veverky zachraňují a vrací do přírody, jiní se je snaží maximálně ochočit a nabízejí mláďátka do rodin. Každý na to má svůj názor a většinou každý je plně přesvědčen, že ten jeho názor je ten správný..

Veverušky jsme obdarovali krabicemi s ořechy a různými sušenými semínky, žaludy a kaštany,kukuřicí, sušeným ovocem a bylinkami a do záchranné stanice u Jihlavy jsme paní Svobodové darovali 10kg speciálních veverčích granulí z USA, které našemu Lumpíkovi při jeho léčbě hrozně moc pomáhají. Snad díky jejich obsahu pomohou i nemocným veveruškám, brzy se uzdravit a vrátit zpět do přírody.
Bohužel jsme ale museli objednat pouze veliké množství, které Lumpík není nikdy schopen zkonzumovat, tak jsme je alespoň účelně darovali na záchranu veverek.
A prý jim také mooc chutnají..

Díky Lumpíkově nemoci v listopadu, na kterou nám naši vinnou v krmení málem zemřel, jsme poznali několik chovatelů veverek tady v Německu. Od nich jsme se dozvěděli strašně moc důležitých informací a hlavně jsme si koupili od největší chovatelky a lékařky veverek paní MVDr. Rotenberg jeji knihu, která vyšla v lednu 2010. Bohužel ale vyšlo tak málo dílů, že byly během února všechny vyprodané..
Paní doktorka nás o veverkách moc naučila, otevřela nám dveře do záchranné stanice veverek a lesních zvířat tady v Mnichově a proto právě na toto téma bych sem chtěla dát několik fotografií.
Její kniha VEVERKY - BIOLOGIE, DRŽENÍ, CHOV je absolutní bomba, co se informací o veverkách týče. V této knize je nekonečné množství perfektních fotografií, a odpovědí snad na všechny otázky, na téma VEVERKA OBECNÁ. Např. Jak probíhá línání u veverek, velikost, váha a poznání stáří veverky, jak veverky komunikují, jak má vypadat správná potrava veverek, biologie veverky a její chování od ledna do prosince, zimní "spánek" a co je pro veverky chované ve voliérách důležité, hnízda veverek - jak vypadají a proč, čím se zásadně liší od jiných hnízd.
Dále v této knize najdeme absolutní maximum odpovědí na otázky CHOV VE VOLIÉŘE ČI V BYTĚ, s čím souvisí, jak má vůbec správná voliéra pro veverky vypadat, jak zabránit, aby se do ní dostali hlodavci, jak zabránit zamrzání vody v zimě a výborné typy, jak zabavit veverku ve voliéře, aby se nenudila.
Pak je zde pefektní ukázka veverčího domečku, jak má vypadat, jak má být vysoko ve voliéře, čím ho vystlat, velké množství informací ohledně říje, rozmnožování a porodu veverek, přesné informace, jak vypiplat nalezené veverče, jak zabránit jeho chorobám a hlavně se zde poprvé oběvuje LÉČBA VEVEREK BYLINKAMI A HOMEOPATICKÝMI LÉKY.

Tato kniha je v pořadí druhá odborná kniha od chovatelky a veterinářky v jedné osobě. I o Lumpíkově nemoci jsme se hodně dozvěděli a už víme, čeho se přesně vyvarovat a jak postupovat, aby se tato nemoc už nikdy nevrátila a aby mohl zase Lumpík, jako správná veverka obecná, baštit oříšky..
A snad právě proto, že mě tato kniha a informace získané od chovatelů tady v Německu tak moc "pohltily", chtěla bych ji po přečtení přeložit do češtiny a touto cestou nabídnout chovatelům veverek v Čechách, kde jsem, bohužel, na žádnou odbornou literaturu o veverkách obecných, zatím nenarazila..
Takže, pokud by jste někdo měl zájem, pošlete mi email, buď Vám mohu tuto knihu okopírovat a zaslat v němčině (cenu Vám napíšu, protože ještě nevím, na kolik okopírování této knihy vyjde), nebo ji celou přepíšu a přeložím do češtiny. Obojí je možné. A pak jednoduše zašlu poštou..
Na závěr přiložím pár fotografií a informací o veverkách ze záchranné stanice tady v Bavorsku..Stavění voliéryVeverčí nalezenci a veverčí dospěláciDokrmování veverčích puberťáčků
A takhle vypadají VEVERČÍ N A R O Z E N I N Y

...a na závěr několik málo onemocnění, která mohou veverky velmi často potrefit
Problémy se zuby, vpravo: veverče pokousané od kočky, dole: kožní problémy veverek
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 veveřička veveřička | 5. března 2010 v 15:38 | Reagovat

Teda ty veverky s bílým ocasem, ty jsou fakt moc sladký. A ten albín..Takové asi člověk v přírodě nemá šanci vidět,co?Jak je vůbec možné, že jsou takhle zbarvené...

2 Gabriela Š. Gabriela Š. | E-mail | 15. května 2010 v 17:37 | Reagovat

Veverky jsou opravdu moc pěkná zvířátka. :-) Těch veverek na posledních fotografiich je mi moc líto. :-(

3 ALENKA ALENKA | E-mail | 6. června 2011 v 17:28 | Reagovat

já veverky miluju jsou roztomilí a kdo je má rád tak napište na EMAIL

4 WaclawL WaclawL | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:34 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na veverka-lumpik.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama