Lilly

15. června 2009 v 20:43 | Lumpík |  Veverka Lilly
Protože je Lumpík téměř celý den doma sám, zvažovali jsme, jakého nejlepšího "parťáka" bychom si ještě mohli pořídit, aby našemu cvrčkovi nebylo tak smutno a nebyl na nás tolik závislý.. A po delším zvažování jsme se rozhodli pro ještě jednu veverku, na kterou už nemusí být žádné povolení a ještě navíc je krásně pruhovaná…
Dlouho jsme sháněli mládě, které by bylo alespoň trošku zvyklé na lidi až jsme se dobádali k velikému chovateli snad všech možných veverek (od maličkých japonských až po 70cm veverky královské) tady v Bavorsku - asi 100km od Mnichova.
Zavolali jsme tam a pán nám řekl, že má mláďátek hned několik - béžové (skořicové), bílé a pruhované, černé a hnědé a že si můžeme hned ten den přijet. Tak jsme vyrazili..
Byli jsme uplně unešení jeho chovem i přístupem. Musím říct, že na nás udělal velmi dobrý dojem. Něco takového jsme opravdu nečekali.. Měli jsme strach z nějakého "velkochovatele", obchodníka a překupníka, utrápených veverek v malých klíckách..Ale to jsme se HODNĚ PŘEPOČÍTALI!

pán byl už starší děda, veliký nadšenec a milovník veverek, chová je téměř 40let a měl jich tam momentálně kolem 300. Vůbec jsme nevěděli, kam koukat dřív.. Všechny voliéry byly obrovské a čisťoučké, žádná veverka vůbec nebyla cítit. V mističkách čistá voda a plno všelijakých dobrůtek. Veverky zásadně chová v páru a neodděluje je ani když mají mláďata - prý se sameček také stará. Dal nám neskutečné množství informací a ukázal nám veverky, co jsme v životě netušili, že existují.. Kříží různé druhy veverek, právě burunduky (pro kterého jsme se i my rozhodli) měl obřích rozměrů, ve zlaté, bílé či černé barvě, s bílým ocasem nebo pruhované s bílými skvrnami..Byli jsme fascinováni i velikostí jeho " klasických" burunduků. Byli mnohem větší než burunduci, co jsme viděli v Čechách. Samečci byli velcí téměř jako Lumpík a buclatí jako kuličky s velkým ocasem
. Pán měl veverky snad všude... na talířkách, hrnečcích, keramické a plyšové veverky seděly všude po baráku, dokonce i na tričku, které měl oblečené, byla veverka.. Všude fotky, ocenění z chovu, výstřižky z novin, kde byl vyfocený s několika veverkami nejrůznějších barev a velikostí. Byli jsme moc rádi, že jsme takového člověka poznali a rádi jsme si po prohlédnutí "Maxi-burunduckých rodičů" odvezli hrdě naše pruhované pubertální miminko..
Není to čistokrevný burunduk, má v sobě prý krev i veverky obecné a sibiřské, tak jsme odjeli v doufání, jak si asi budou s Lumpíkem rozumět…
A od toho dne máme doma dvouměsíční kříženou samičku burunduka zvanou "Lilly".
Oproti Lumpíkovi je to stíhačka, nezastaví se ani na chvilku, má pohyby jako divoká myš.. jemně našlapuje, je ostražitá a ocáskem vlní jako šelma (to má asi po těch zvláštních veverčích předcích).. Neřekneme jí jinak než "pošuk", "dračice" nebo "divoška".
První den nás pěkně pokousala, ale my to nevzdáme a rozhodně ji budeme naše kamarádství lstivě nabízet, protože bychom chtěli, aby si běhala po bytě stejně volně jako Lumpík a aby s námi mohla také chodit ven, do přírody, jako Lumpík. Koneckonců na to máme dost informací i moc zajímavých knih plných bezvadných typů, tak to snad půjde "jako po másle"..
Z ruky si dobrůtky vezme ráda, ale v dlani ji to "příliš pálí" a proto tam nevydrží ani sekundu..
Ale právě teď, kdy tento text píši je u nás už téměř dva týdny a nechá už se krásně mazlit a dokonce nás začíná následovat v chodbě, místo aby před námi prchala, jako na začátku. Tak moc věříme, že z ní brzy bude pohodářka a její panické reakce uplně vymizí..
S Lilly ve voliéře byli ještě tři sourozenci - jeden hnědý s lehkými světlými proužky a dva klasičtí pruhovaní burunduci. Bráškové byli velcí, Lilly oproti nim drobná, tak doufáme, že ji Lumpík "nezašlápne"…
Také nás velmi překvapilo, že nám po pár dnech volal chovatel, od kterého Lilly máme a ptal se, jak se nám daří a jestli nepotřebujeme s něčím poradit, případně pomoci.. Je to opravdu moc milý člověk. Určitě ho ještě navštívíme!
Ukazovali jsme mu fotky Lumpíka, moc se mu líbil a ukazoval nám, jaké krásné veverky úžasných barev (s bílými skvrnami, pruhované s bílým ocasem, s bílými štětkami na uších)se mu podařilo za svou chovatelskou dobu "vypěstovat". Měl i řadu ocenění a výstav v Německu a Rakousku.. Takže skutečný, oficiální PROFICHOVATEL .
. Bohužel, na tak krásné barevné veverušky, co nám ukazoval, bychom ale museli ještě dlooouho šetřit.. Škoda jen, že se u něho nesmělo fotit..
A jak si naše Lilly zvyká?
Zatím máme s Lilly problém s "čistotou", nějak si nechce zvyknout na kočičí záchod (bedynky s pískem pro hlodavce) a tak může běhat jen v chodbě a koupelně, kde máme lino. Ale věříme, že i tohle se naučí. Je to přeci chytrá, pruhovaná slečinka

A Lumpíkova reakce na Lilly? Ze začátku ji naprosto ignoroval a když k ní přičichl - provokativně ji "zahrábl" pacičkou, což vždycky dělá, když se mu něco nelíbí..a běžel si po svém.. Když mu dám např. čichnout k masu, vejci nebo něčemu, co mu je odporné, přední pacičkou to "zahrábne" a upaluje pryč.
Lilly se o Lumpíka zajímá až přespříliš - není divu, vyrostla v bandě pěkných veverčat.
A tak přikládám pár fotografií naší maličké miminkovské "dračice" a zároveň pár fotografií prvního seznamování s Lumpíkem..

...a tady je naše veverčí miminko

...
Lilly o týden starší.. roste jako z vody
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ajka Ajka | 16. června 2009 v 18:10 | Reagovat

Jůůů,tak jsme se na ní těšila!

2 holčičí Toruk Mak-to holčičí Toruk Mak-to | Web | 9. ledna 2010 v 19:35 | Reagovat

To je rozkošný :) přesně tak jako když jsem měla  myšičku , malinký , kulatý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama